RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koalicja senacka rozpadnie się z powodu zwierząt? „PSL to zakładnicy PO” [WIDEO]

Ludowcy grożą rozpadem koalicji senackiej, jeśli w izbie wyższej parlamentu nie przejdą ich poprawki do ustawy o ochronie zwierząt. Czy marszałek Senatu Tomasz Grodzki powinien już się pakować? – Zobaczymy. Nie jestem pewien, czy się ta większość rozpadnie. Myślę, że politycy PSL-u trochę nie mają alternatywy, bo nie chcieli się porozumieć z Prawem i Sprawiedliwością. Stali się w ten sposób na dobre i na złe chyba zakładnikami Platformy Obywatelskiej i dzisiaj mogą tylko straszyć – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Zbigniew Girzyński.

„Nie znam sprawy”. Marszałek Grodzki o aferze Nowaka

Mimo takich a nie innych realiów życia wierzę w niezależność sądownictwa; będziemy mogli wydać opinię, jak orzeknie niezawisły sąd – ocenił kolejne...

zobacz więcej

– To jest dla nas i naszych wyborców sprawa fundamentalna. Mamy trzy zasadnicze poprawki. Jeżeli tworzymy od roku koalicję razem z innymi partiami, to oczekujemy, że w tym najważniejszym dla nas głosowaniu i najważniejszych dla nas poprawkach przez ten rok ci wszyscy, którzy tworzą z nami tą udaną koalicję, okażą nam najdalej idące wsparcie i najdalej idącą lojalność – mówił senator PSL Jan Filip Libicki. Poprawki zakładają dopuszczenie uboju rytualnego, obligatoryjną obecność inspekcji weterynaryjnej podczas kontroli dobrostanu zwierząt w gospodarstwach i wysokie odszkodowania lub 10-letni okres wygaszania ferm zwierząt futerkowych.

Koalicja Obywatelska i Lewica przedstawiają się jako ugrupowania proekologiczne i dbające o zwierzęta. Czy zgodzą się na poprawki Ludowców? – To może być element, który może doprowadzić do rozpadu koalicji senackiej. To na pewno duży problem dla Koalicji Obywatelskiej czy Lewicy. Jest to sprawa, która może podzielić koalicję. Niewątpliwie poprawki, które zgłosi PSL będą nie do przyjęcia dla PO. I odwrotnie, te, które zgłosi PO, mogą być nie do przyjęcia dla PSL-u – odpowiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

– „Piątka Kaczyńskiego” będzie procedowana w Senacie po wysłuchaniu publicznym 8 października. Do tego czasu mamy możliwość zapoznania się ze wszystkimi argumentami i te decyzje podejmiemy we właściwym czasie. Ja jestem o większość senacką spokojna, ponieważ to jest większość demokratyczna – stwierdziła senator KO Magdalena Kochan.

Grodzki atakuje CBA, odpowiedzeli mu senatorowie PiS

Rewizje CBA w 23 placówkach w tym w szpitalu w Szczecinie, gdzie zatrudniony był Tomasz Grodzki, marszałek senatu nazwał „nadużyciem autorytetu...

zobacz więcej

Nie brakuje głosów, że Ludowcy uprawiają grę pozorów. Dogadali się z koalicjantami, żeby przy okazji procedowania ustawy w Senacie zapunktować w wiejskim elektoracie. – Myślę, że mamy do czynienia z takim teatrem politycznym. Jestem absolutnie spokojny o koalicję w Senacie. Oczywiście mogą być różne zdania i trzeba szanować zdania kolegów z PSL-u, natomiast to nie powinno być powodem tego, że będzie jakieś niebezpieczeństwo rozpadu koalicji – argumentował poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– To nie jest prosta ustawa. Z jednej strony jest na szali miłość do zwierząt i tworzenie odpowiednich warunków do ich hodowli. Z drugiej strony 7-8 miliardów złotych, o których też trzeba rozmawiać i które wynikają z zakazu eksportu mięsa pozyskanego w uboju rytualnym. Jestem spokojny i wierzę, że znajdzie się takie rozwiązanie, które będzie kompromisowe – przewidywał poseł KO Mirosław Suchoń.

W Senacie słychać jednak, że wielu parlamentarzystów PO może poprzeć poprawki PSL, dotyczące m.in. producentów zwierząt futerkowych. – Literalne, szybkie zamknięcie możliwości prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej, bez odszkodowań, bez okresów przejściowych nie mieści się w standardach Unii Europejskiej. Z tego powodu część senatorów Platformy Obywatelskiej może głosować w tych kwestiach nie przeciwko ochronie zwierząt, tylko nadając cywilizowany kształt tej ustawie – stwierdził senator PiS Jan Maria Jackowski, który uchodzi za przeciwnika tzw. „piątki Kaczyńskiego”.

źródło:
Zobacz więcej