RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Teatr tak, opera nie. Z powodu pandemii Czechy wprowadzą stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy podczas pandemii obowiązywał w Czechach wiosną (fot.Shutterstock/ Milan Sommer)
Stan wyjątkowy podczas pandemii obowiązywał w Czechach wiosną (fot.Shutterstock/ Milan Sommer)

Rząd Republiki Czeskiej podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu stanu wyjątkowego w związku z pandemią koronawirusa. Stan wyjątkowy zacznie obowiązywać od północy z 4 na 5 października, przez miesiąc. Według ministra zdrowia jest to konieczne, by wprowadzić niezbędne dla obniżenia liczby zakażeń środki ostrożności.

Premier Czech: popełniłem błąd, łagodząc środki przeciw koronawirusowi

Premier Czech Andrej Babisz w orędziu telewizyjnym w poniedziałek wieczorem uznał, że latem popełnił błąd, gdy rząd złagodził restrykcje związane z...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Stan wyjątkowy przestanie obowiązywać za miesiąc i wierzę, że rzeczywiście nie będzie potrzeby przedłużania go, ponieważ gdyby nie udało się nam obniżyć liczby zakażeń właśnie w ciągu miesiąca, byłaby to oczywista porażka – oświadczył minister zdrowia Czech, Roman Prymula.

Jednym ze środków zapobiegawczych, do zastosowania których konieczne było wprowadzenie stanu wyjątkowego, jest ograniczenie zgromadzeń. Maksymalna liczba uczestników wydarzeń organizowanych na wolnym powietrzu zostanie ograniczona do dwudziestu, zaś wewnątrz budynków do dziesięciu osób.

Władze chcą jednak zastosować szereg wyjątków od tej zasady. Bez ograniczeń miałyby się odbywać m.in. przedstawienia teatralne – pod warunkiem, że podczas antraktów nie będą otwarte bufety. Jednak przedstawienia operowe czy musicalowe nie będą dozwolone.

- Podczas śpiewu dokonuje się bardzo intensywna transmisja zakażenia, więc ograniczamy to – wyjaśniał już wcześniej Prymula.

Nadal będą się mogły odbywać profesjonalne spotkania sportowe, jednak bez udziału widowni.

– Jest limit 130 osób, aby pierwsza liga piłki nożnej mogła prowadzić rozgrywki – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Na zdalne nauczanie mają przejść średnie szkoły w strefie żółtej i czerwonej (czyli na większości obszaru kraju), zaś wszędzie zostaną zakazane zajęcia z wychowania fizycznego, muzyki i zajęcia w kółkach zainteresowań.

Po raz pierwszy w związku z pandemią stan wyjątkowy wprowadzono w Czechach w połowie marca.

źródło:
Zobacz więcej