RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekonstrukcja rządu. Premier ogłosił nazwiska kandydatów

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kandydatów na ministrów w nowym rządzie. Rekonstrukcja nastąpi w przyszłym tygodniu. Potwierdziła się informacja, że jednym z czterech wicepremierów będzie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński złapał stery. Co będzie oznaczało wejście lidera PiS do rządu?

Gdy rozmawia się z politykami Zjednoczonej Prawicy, to wszyscy są zadowoleni, niezależnie od tego, czy reprezentują obóz Prawa i Sprawiedliwości,...

zobacz więcej

Liczba ministerstw zostanie zmniejszona z obecnych 20 do 14, a część resortów ma być połączona. Premier mówił, że zmiana będzie skutkować zwiększeniem szybkości i efektywności działania.

– Jestem przekonany, że zmiany w rządzie przyczynią się do szybszego wyjścia z kryzysu, szybszego i lepszego poradzenia sobie z kryzysem niż nasi partnerzy w Europie Południowej, nasi bezpośredni sąsiedzi czy w Europie Zachodniej. Bo to jest pewna miara, którą każdy będzie się posługiwał i nas w ten sposób rozliczał przez 12 lub 24 miesięcy – podkreślił Morawiecki.

Zdaniem premiera, zmiany w rządzie mają się także przyczynić do „budowy państwa dobrobytu”. – To jest sedno naszego programu, jednocześnie opierające się o wartości polskie i europejskie – oświadczył.

Czterech wicepremierów

W rządzie znajdzie się czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Piotr Gliński i Jacek Sasin.

Ministerstwo Rozwoju (kierowane dotąd przez Jadwigę Emilewicz) przekształcone zostaje w resort rozwoju, pracy i technologii – jego szefem będzie Jarosław Gowin. Ministerstwa środowiska (kierowane przez Michała Wosia) oraz klimatu (kierowane przez Michała Kurtykę) zostają połączone w Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którym pokieruje Kurtyka.

Z kolei Piotr Gliński będzie szefował nowemu resortowi kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Tadeusz Kościński zostanie szefem nowego Ministerstwa Finansów i Funduszy. Natomiast nowym Ministerstwem Edukacji i Nauki pokieruje Przemysław Czarnek (dotychczas resortem nauki i szkolnictwa wyższego kierował Wojciech Murdzek, a resortem edukacji narodowej – Dariusz Piontkowski).

Zlikwidowane zatem zostaną resorty: cyfryzacji (kierowany wcześniej przez Marka Zagórskiego), sportu (kierowany przez Danutę Dmowską-Andrzejuk), gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (kierowany przez Marka Gróbarczyka), funduszy i polityki regionalnej (kierowany przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak) oraz resort środowiska (połączony z resortem klimatu), nauki i szkolnictwa wyższego.

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości o rekonstrukcji rządu

Rada Zjednoczonej Prawicy zbierze się dziś, aby omówić sprawę rekonstrukcji rządu. Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel wyraził...

zobacz więcej

W niezmienionej formule będą funkcjonować ministerstwa: obrony narodowej, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka, spraw zagranicznych kierowane nadal przez Zbigniewa Raua, aktywów państwowych, kierowane wciąż przez wicepremiera Jacka Sasina, rolnictwa i rozwoju wsi, kierowane przez nowego ministra Grzegorza Pudę, który zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, infrastruktury, kierowane ponownie przez Andrzeja Adamczyka, sprawiedliwości, kierowane ponownie przez Zbigniewa Ziobrę, spraw wewnętrznych i administracji, kierowane ponownie przez Mariusza Kamińskiego, a także Ministerstwo Zdrowia – kierowane nadal przez Adama Niedzielskiego.

Ponadto dotychczasowe Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie funkcjonować jako Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, którym nadal kierować będzie Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze ministra-członka Rady Ministrów pozostaną: Michał Dworczyk (jako szef KPRM) i Łukasz Schreiber. Konrad Szymański będzie w KPRM pełnił funkcję ministra ds. UE. Do KPRM wejdzie również dwóch nowych ministrów: Michał Cieślak (z ramienia Porozumienia) oraz przedstawiciel Solidarnej Polski, którego nazwisko zostanie podane w innym terminie.

źródło:
Zobacz więcej