RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cała debata Trump-Biden: personalne ataki i wzajemne oskarżenia [WIDEO]

Za nami pierwsza telewizyjna debata prezydencka między Donaldem Trumpem a Joe Bidenem, która odbyła się w Cleveland w stanie Ohio. W komentarzach mediów za oceanem przeważają głosy, że zamiast rzeczowych rozmów o polityce, kandydaci Demokratów i Republikanów zaserwowali chaos i wzajemne zniewagi. Wśród głównych poruszanych tematów znalazły się: Sąd Najwyższy, koronawirus, kryzys gospodarczy i spory rasowe.

Pierwsze sondaże i „zamknij się” na debacie wyborczej. „Biden zrobił to świadomie”

Po pierwszej debacie prezydenckiej w USA media najczęściej cytują słowa Joe Bidena, który powiedział do Donalda Trumpa „zamknij się”. – To, co może...

zobacz więcej

Donald Trump od początku przeszedł do ofensywy. Chwalił się swoimi sukcesami i przekonywał, że Joe Biden ma w swojej karierze niewiele sukcesów – kwestionował jego dokonania jako polityka i ostrzegał przez oszustwami wyborczymi.

– Powiem ci, Joe, że w ciągu 47 miesięcy osiągnąłem więcej niż ty przez 47 lat – mówił prezydent USA.

Gorąco w Ohio

Trump przedstawiał siebie jako obrońcę amerykańskich wartości przed radykalnymi Demokratami. Joe Biden argumentował, że prezydent USA poniósł porażkę w walce z koronawirusem, przez co doprowadził do kryzysu gospodarczego, i że dolewa oliwy do ognia w sporach rasowych. – Jesteś najgorszym prezydentem w historii Ameryki, daj spokój – mówił Biden.
W trakcie debaty kandydaci nie szczędzili sobie ostrych słów i wyzwisk. Biden nazwał prezydenta USA „klaunem” i „pieskiem Putina”, a gdy ten mu przerywał, odpowiedział: „czy ty zamkniesz się człowieku?”. W pierwszych komentarzach amerykańskich mediów po debacie dominuje poczucie rozgoryczenia. Jak oceniają eksperci, kandydaci skupili się bardziej na wzajemnych oskarżeniach niż na „politycznych niuansach”.

„Klaun”, syn i kokaina, „zamknij się”. Najciekawsze momenty debaty Trump-Biden [WIDEO]

Wyzwiska i personalne ataki zdominowały pierwszą telewizyjną debatę przedwyborczą Donalda Trumpa i Joe Bidena. Kandydaci walczący o Biały Dom,...

zobacz więcej

Wolf Blitzer z CNN stwierdził, że „nie byłby zaskoczony, gdyby to była ostatnia prezydencka debata”. – To była najbardziej chaotyczna debata, jaką kiedykolwiek widziałem – ocenił.

Kalendarz debat przedwyborczych w USA

W planach są jednak jeszcze kolejne dwa starcia. Wtorkowe starcie kandydatów rozpoczęło cykl trzech prezydenckich debat przedwyborczych. Kolejną zaplanowano na 15 października w Miami, a ostatnią na 22 października w Nashville.

Ekscytujące opinie publiczną pojedynki transmitowane są przez wszystkie największe amerykańskie stacje telewizyjne. Każdą – według szacunków – obejrzy w domach i barach dziesiątki milionów Amerykanów.

Amerykański pojedynek wywołuje zainteresowanie także w Polsce. Debata na żywo transmitowana była na antenie TVP Info – całość nagrania dostępna na portalu tvp.info.

Wybory prezydencie w USA odbędą się 3 listopada.

źródło:
Zobacz więcej