RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Standardy” społeczności i Ivanka Trump. Cenzura na Facebooku działa

Zdjęcie, które Ivanka Trump udostępniła na Twitterze przed debatą Trump-Biden (fot. Twitter/Ivanka Trump)

Największy na świecie serwis społecznościowy nie pozwala na publikację wpisów córki amerykańskiego prezydenta Ivanki Trump. Facebook blokuje publikację jej twitterowych postów i zdjęć, a także możliwość przesyłania ich przez należący do platformy komunikator Messenger.

Facebook zablokował konta współpracowników prezydenta

Facebook w środę zawiesił sieć kont w mediach społecznościowych, które według serwisu były wykorzystywane przez współpracowników prezydenta...

zobacz więcej

Spór między Donaldem Trumpem a władzami serwisów społecznościowych trwa od miesięcy. W maju tego roku Twitter oznaczał wpisy prezydenta USA jako „dezinformację”. Trump krytykował za ten ruch nie tylko Twittera, ale również Facebooka, zarzucając firmom, że wprowadzają cenzurę przed wyborami prezydenckimi i „odebrają wolność Amerykanom", a nawet chcą „uciszyć konserwatystów”.

Spór podsycał Mark Zuckerberg, który na zapowiedzi „uregulowania mediów społecznościowych” odpowiadał argumentem, że „prywatne platformy nie powinny występować w roli arbitrów prawdy”.

Nieraz okazywało się jednak, że do roli samozwańczych arbitrów niedookreślonej prawdy Facebook aspirował. Możliwe, że podobnie dzieje się teraz.

Jak informuje na Twitterze Damian Kowalczyk, Facebook blokuje możliwość wysyłania twitterowych wpisów Ivanki Trump, córki prezydenta USA. Jak wskazuje internauta, posty Joe Bidena, kontrkandydata Donalda Trumpa, przesyłane są bez problemu.

Sprawdziliśmy to. Rzeczywiście, przy próbie przesłania wpisu Ivanki Trump przez komunikator Messenger pojawia się komunikat o treści: „Nie możesz udostępnić tego linku”. Powód? „Naruszanie standardów społeczności”. Twitterowymi wpisami córki Donalda Trumpa nie można się dzielić nawet na własnych profilach. Nieistotne jest, czy chodzi o samo tylko zdjęcie Ivanki Trump (selfie), czy jej tweet dotyczący pokoju na Bliskim Wschodzie – zauważa szef portalu tvp.info Samuel Pereira i dodaje: „cenzura działa”.

W cenzorskim komunikacie Facebook jako powód podaje naruszanie standardów społeczności dotyczących… spamu.

źródło:
Zobacz więcej