RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Większość w Senacie się rozpadnie? Politycy PSL ostrzegają

Co będzie dalej z ustawą prozwierzęcą? (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Jeżeli senatorowie Platformy Obywatelskiej nie poprą poprawek PSL ws. „piątki” dla zwierząt, to udział ludowców w większości senackiej będzie zakończony – powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Jego słowa potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info senator Jan Filip Libicki.

Blisko 70 proc. badanych za zakazem hodowli zwierząt na futra

Wyraźna większość Polaków opowiada się za zakazem hodowli zwierząt na futra – pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”, publikując wyniki sondażu IBRIS....

zobacz więcej

Senat, zgodnie z decyzją konwentu seniorów, zajmie się nowelą ustawy o ochronie zwierząt na posiedzeniu 13 października. Na przyszły tydzień planowane są kolejne posiedzenia senackich komisji – ustawodawczej i rolnictwa ws. noweli. Jak przekazał szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski, prace nad nowelą będą kontynuowane w komisji 8 października. Komisja rolnictwa zbierze się po 7 października.

W Polsat News Piotr Zgorzelski z PSL mówił o tym, że ludowcy do tej ustawy złożyli trzy poprawki, które – zaznaczył – „są dla nas fundamentalne”. Dotyczą rezygnacji z ograniczeń w eksporcie drobiu i wołowiny, braku zgody na wchodzenie do gospodarstw przez organizacje ekologiczne bez inspektorów weterynaryjnych oraz wydłużenie vacatio legis (obecnie ma ono wynosić rok), jeśli chodzi o wejście w życie poszczególnych zapisów noweli.

– Jeśli senatorowie PO nie zagłosują za naszymi poprawkami do ustawy ws. zwierząt, to nasza obecność w większości senackiej może być zakończona – stwierdził polityk PSL.

Na pytanie, dlaczego senatorowie Platformy mieliby głosować przeciw tym poprawkom powiedział, że „wpadli w pułapkę Kaczyńskiego, który nazwał ich dobrymi ludźmi”. – Im to wystarczyło, żeby za tym głosować (za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt). Nie pamiętając, że przedtem byli elementem animalnym i drugim sortem – ocenił.

Bortniczuk o ustawie prozwierzęcej: Kierunek dobry, przepisy – niedobre

Liczę, że Senat wprowadzi poprawki, po których będę mógł poprzeć ustawę o ochronie zwierząt – powiedział poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk....

zobacz więcej

– Jeżeli sprawy polskich rolników nie będą miały uznania w Senacie, senatorowie PSL powinni opuścić większość. To są dla nas ważne rzeczy, ale też ważne dla polskich rolników. Jeżeli głos polskich rolników będzie odrzucony w Senacie, nie powinno być tam miejsca dla senatorów PSL (w większości senackiej) – mówił Zgorzelski.

O komentarz do słów Zgorzelskiego portal tvp.info zwrócił się do jednego z senatorów PSL – Jana Filipa Libickiego. – My tak jak do tej pory dalej jesteśmy lojalnym koalicjantem PO w Senacie i chcemy takim koalicjantem pozostać. Jest rzeczą̨ oczywistą, że ta ustawa jest ustawą kluczową, dla nas i naszych wyborców – przyznaje polityk.

– Oczekiwalibyśmy więc w tej sprawie najdalej idącej lojalności od naszych koalicjantów w Senacie. Jeśli jej nie będzie, to nasza lojalność́ w stosunku do tej koalicji będzie zagrożona – oznajmił.

Przypomnijmy, w izbie wyższej parlamentu zasiada trzech senatorów PSL – Ryszard Bober, Michał Kamiński i Jan Filip Libicki. PiS ma 48 senatorów, KO 43, Lewica – 2, Czworo pozostaje niezrzeszonych. Obecnie obowiązuje pakt senacki opozycji, który łącznie ma większość w Senacie.

Wiceminister: Jesteśmy umówieni na wznowienie rozmów koalicyjnych w piątek

Członkowie Zjednoczonej Prawicy umówili się, żeby kontynuować rozmowy koalicyjne w piątek – poinformował wiceminister obrony Marcin Ociepa...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu senackie komisje – ustawodawcza oraz rolnictwa i rozwoju wsi – rozpatrywały uchwaloną przez Sejm 18 września nowelę ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Podczas posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli złożenie wielu poprawek dotyczących m.in. usunięcia zapisów ograniczających ubój rytualny.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

źródło:
Zobacz więcej