RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe ognisko ASF w Niemczech. Wykryto przy granicy polskiej

Wcześniej przypadki ASF stwierdzono w okręgach Sprewa-Nysa i Odra-Sprewa (fot. Shutterstock/Budimir Jevtic)

W Brandenburgii we wschodnich Niemczech wykryto kolejne dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u martwych dzików – poinformowało w środę ministerstwa rolnictwa tego landu.

Między Brandenburgią a Polską powstanie stałe ogrodzenie

Brandenburgia ogłosiła we wtorek budowę stałego ogrodzenia na południowym wschodzie, na granicy z Polską. Płot ma pomóc w walce z...

zobacz więcej

Jeden przypadek wystąpił w powiecie Maerkisch-Oderland poza obszarem, w którym wykryto pierwsze przypadki dzików z tą chorobą.

„Kraj związkowy Brandenburgia musi teraz podjąć odpowiednie kroki w celu dostosowania istniejących stref ochronnych i środków ochronnych, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby” – podało w oświadczeniu ministerstwo rolnictwa.

W sumie od 10 września, gdy zarejestrowano pierwszy przypadek ASF w graniczącym z Polską powiecie Szprewa-Nysa w Brandenburgii, wykryto już w tym landzie 38 przypadków. Wszystkie dotyczą padłych dzików, a nie zwierząt hodowlanych.

Brandenburgia ogłosiła 22 września budowę stałego ogrodzenia na południowym wschodzie, na granicy z Polską, co ma pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się ASF.

Przede wszystkim chodzi o ogrodzenie w graniczącym z Polską powiecie Szprewa-Nysa. Ponadto z funduszy państwowych planuje się zbudować „solidne ogrodzenia” dalej na północ.

Na granicy landu, od południa do Frankfurtu nad Odrą znajduje się obecnie mobilny płot elektryczny o długości 120 kilometrów.

Niemcy, budując kolejne ogrodzenia, chcą zapobiegać przedostawaniu się z Polski dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń. W tym roku w Polsce wykryto ponad 3 tys. przypadków padłych dzików z ASF.

Choroba ASF jest nieszkodliwa dla ludzi, ale prawie zawsze śmiertelna dla świń.

źródło:
Zobacz więcej