RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 30.09

Miejsc w szpitalach nie brakuje; nie brakuje też respiratorów – zapewnia wojewoda Konstanty Radziwiłł (fot. Forum/Jacek Szydłowski)

Kolejna doba z wysoką liczbą zakażeń na Mazowszu, gdzie wskaźnik potwierdzonych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 przekroczył już 12,5 tys. Blisko 80 proc. nowych przypadków Covid-19 przypada na Warszawę. Wojewoda mazowiecki wydał komunikat, w którym odpowiada na „nieprawdziwe informacje medialne” ws. braku miejsc w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem.

Minister zdrowia zapowiada nowy typ obostrzenia w strefach czerwonych

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek na specjalnej konferencji prasowej, że do końca tygodnia przygotowane zostanie specjalne...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Od kilku dni dzienny wskaźnik infekcji w województwie mazowieckim utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. W poniedziałek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informowała o 152 nowych zakażeniach, dzień wcześniej – o 193. W sobotę potwierdzono 146 infekcji, a w piątek rekordowe 295 przypadków.

Minionej doby odnotowano 151 kolejnych zakażeń koronawirusem, z czego 118 (78 proc.) w Warszawie. Liczba zakażonych na Mazowszu wzrosła tym samym do 12 581, a w samej stolicy – do 5058.

Mazowiecki sanepid informuje także, że minionej doby odnotowano cztery ofiary śmiertelne Covid-19. Od początku epidemii potwierdzono w sumie 448 zgonów spowodowanych nowym patogenem.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia (dane przekazane we wtorek), w skali kraju liczba zakażonych wzrosła do 89 962 osób. Od początku epidemii odnotowano 2483 przypadki śmiertelne (wzrost o 30 minionej doby).

Do tej pory na Mazowszu potwierdzono 7935 ozdrowieńców; we wtorek kolejne 96 osoby pokonały Covid-19.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała, że kwarantanną domową objęto 24 246 osób, a nadzorem epidemiologicznym – 1469.

W mazowieckich szpitalach gotowych jest 810 łóżek dla pacjentów z Covid-19 lub z podejrzeniem zakażenia; zajętych jest 530.

Nowy Jork wprowadza kwarantannę dla podróżnych, także z Polski  

Władze Nowego Jorku ogłosiły we wtorek, że z powodu koronawirusa rozszerzają obowiązek kwarantanny na podróżnych przybywających z kolejnych pięciu...

zobacz więcej

We wtorek Mazowiecki Urząd Wojewódzki wydał komunikat w związku z „nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w niektórych mediach ws. braku miejsc w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem”. MUW liczbę miejsc dla osób z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2 monitoruje na bieżąco.

Mazowieckie szpitale mają przeszło 800 respiratorów. Na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem rzygotowano 132 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 24, podał MUW.

źródło:
Zobacz więcej