RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczyt UE. Wśród tematów Białoruś, Nawalny, Górski Karabach i Chiny

Przewodniczący RE Charles Michel napisał do przywódców państw UE (fot. PAP/EPA/ARIS OIKONOMOU / POOL)

Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli omówiona zostanie sytuacja na Białorusi, otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, eskalacja konfliktu w Górskim Karabachu i relacje Wspólnoty z Turcją – poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w liście skierowanym do przywódców państw UE.

Armenia: Turecki myśliwiec zestrzelił nasz samolot

Turecki myśliwiec F-16 zestrzelił we wtorek armeński samolot bojowy SU-25 nad terytorium Armenii, zabijając pilota – poinformowała rzeczniczka...

zobacz więcej

Jak podał Michel, szczyt rozpocznie się w czwartek o godzinie 15 spotkaniem z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. Następnie odbędzie się sesja robocza na temat stosunków UE-Chiny.

„Chcemy współpracować z Chinami w zakresie rozwiązywania głównych globalnych wyzwań, takich jak pandemia koronawirusa i zmiany klimatyczne. Chcemy również nalegać na bardziej zrównoważone wzajemne stosunki gospodarcze, gwarantujące równe szanse” – przekazał Michel.

Na zakończenie sesji omówiona zostanie sytuacja na Białorusi, próba zabójstwa Aleksieja Nawalnego oraz eskalacja w Górskim Karabachu. Tego dnia kolacja będzie w całości poświęcona sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego i stosunkom Unii z Turcją.

„Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do konstruktywnego dialogu z Turcją, aby osiągnąć stabilność i bezpieczeństwo w całym regionie oraz zapewnić pełne poszanowanie suwerenności i praw wszystkich państw członkowskich UE. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy Turcja konstruktywnie się zaangażuje” – napisał Michel.

Jak poinformował, w piątek rano przeprowadzona zostanie dyskusja na temat uwolnienia potencjału jednolitego rynku, opracowania ambitnej polityki przemysłowej i wykorzystania możliwości, jakie dają najnowsze osiągnięcia cyfrowe.

„Wyjątkowy pakiet naprawczy, przyjęty w lipcu, pomoże przekształcić nasze gospodarki i, wraz z przejściem na gospodarkę ekologiczną i cyfrową, wesprze nas w realizacji tych ambicji. Na koniec spotkania przedstawimy krótką informację na temat negocjacji z Wielką Brytanią” – podsumował.

źródło:

Zobacz więcej