RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Barroso. Z Komisji Europejskiej do Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek

Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, został we wtorek wybrany na przewodniczącego Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (fot. Forum/Aleksiej Witwicki)

Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, został we wtorek wybrany na przewodniczącego Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), międzynarodowej organizacji założonej w 2000 r. z inicjatywy Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Główny Inspektor Sanitarny: szczepionka na koronawirusa prawdopodobnie w tym roku

Prowadzimy działania, żeby szczepionka na koronawirusa była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić – powiedział we wtorek...

zobacz więcej

Działa ona na rzecz dystrybucji szczepionek i prowadzenia szczepień głównie w krajach rozwijających się.

We wtorkowym komunikacie władze GAVI ogłosiły, że Jose Manuel Barroso obejmie urząd przewodniczącego posiadającej siedzibę w Genewie organizacji w styczniu 2021 r. Wyjaśniły, że za zarządzanie tą instytucją portugalski polityk nie będzie pobierał wynagrodzenia.

Ze statystyk GAVI, którą pokieruje szef KE w latach 2004-2014, wynika, że dotychczas wzięła udział w szczepieniach ponad 760 mln dzieci na całym świecie.

GAVI działa jako partnerstwo publiczno-prywatne, grupując przedstawicieli krajów rozwijających się, a także międzynarodowe organizacje, takie jak m.in. Bank Światowy, UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Przebywająca w Lizbonie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen pogratulowała mu nowej funkcji, wyrażając nadzieję, że organizacja ta przyczyni się do skutecznej dystrybucji na całym świecie szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Po zakończeniu drugiej kadencji na stanowisku szefa KE Barroso rozpoczął wykłady m.in. na uniwersytetach w Lizbonie i Genewie. Niebawem też, w 2016 r., został doradcą banku Goldman Sachs.

źródło:

Zobacz więcej