RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy Jork wprowadza kwarantannę dla podróżnych, także z Polski  

Kwarantanną objęte zostaną też osoby z 31 krajów na świecie (fot. Roy Rochlin/Getty Images)

Władze Nowego Jorku ogłosiły we wtorek, że z powodu koronawirusa rozszerzają obowiązek kwarantanny na podróżnych przybywających z kolejnych pięciu stanów. Z podanej informacji wynika, że będzie to dotyczyć również niemal wszystkich krajów na świecie, także Polski.

Koronawirus atakuje poznańskie szkoły

Zakażenie koronawirusem potwierdzono do tej pory już w sześciu poznańskich szkołach: dwóch liceach i czterech szkołach podstawowych – poinformowała...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Po tym jak w ciągu ostatniej doby w mieście Nowy Jork wskaźnik zakażeń koronawirusem wzrósł do 3,25 proc. – Aby rozwiązać problem musimy razem nad tym pracować i być w stanie wysokiej gotowości. Tylko tak będziemy mieć pewność, że stawimy czoła wyzwaniu – oświadczył burmistrz Bill de Blasio.

Zapowiedział, że osoby, które odmówią noszenia maseczek w częściach miasta, gdzie występuje wzrost przypadków zakażenia koronawirusem, będą karane grzywną; ale nie podał, jakiej wysokości miałby być mandat. Zagroził też zamknięciem szkół prywatnych nieprzestrzegających nakazu noszenia maseczek i dystansowania społecznego. Publiczne szkoły będą zamykane automatycznie, jeśli tylko średnia zakażeń z siedmiu dni przekroczy w nich 3 proc. – przypomniał.

W związku z pandemią władze rozszerzyły kwarantannę dla podróżnych z kolejnych stanów i większości państw. Przymus 14-dniowej kwarantanny dotyczy osób które chcą przyjechać do stanu Nowy Jork z obszarów, gdzie w ciągu siedmiu dni pozytywny wynik testów na koronawirusa uzyskuje średnio więcej niż 10 osób na 100 tys. lub gdzie w tym samym okresie jest ponad 10 proc. zakażeń.

Pięć dodanych do listy stanów to: Arizona, Minnesota, Nevada, Rhode Island i Wyoming. Są na niej obecnie łącznie 33 stany m.in. Illinois, Floryda i Teksas, a także dwa terytoria zależne USA. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są podróżni przybywający do Nowego Jorku w celach biznesowych.

– Wirus rozprzestrzenił się w całym kraju, liczba nowych przypadków wzrosła o ponad 15 proc. w ciągu ostatnich 10 dni. Tym pilniejsza jest zatem potrzeba zachowania czujności w domu – wyjaśnił gubernator Andrew Cuomo.

Poseł zakażony koronawirusem. „Trzeba zachować rozsądek”

Poseł PiS Robert Telus w połowie września poinformował publicznie, że ma koronawirusa. Piątek jest jego ostatnim dniem na kwarantannie. – Pierwsze...

zobacz więcej

Podróżni przybywający ze stanów znajdujących się na liście, w tym także rezydenci Nowego Jorku, muszą przed opuszczeniem lotniska wypełnić formularz, na którym należy podać, skąd przylatują i dokąd się udają. Linie lotnicze wydają druk w samolocie i jest on dostępny online.

Osobom niestosującym się do nakazu grozi grzywna w wys. 2000 dolarów. Będą one także doprowadzane na przesłuchanie w celu odbycia obowiązkowej kwarantanny.

– To tylko z prostego powodu, że bardzo ciężko pracowaliśmy, aby obniżyć szybkość rozprzestrzeniania wirusa. (...) Nie chcemy, aby to rosło, ponieważ wiele osób przyjeżdża do tego regionu i mogą przywieźć infekcję ze sobą. Nie byłoby to złośliwe ani wrogie, ale wciąż realne – argumentował Cuomo.

W poniedziałek wieczorem wydał on dekret wykonawczy nakładający obowiązek kwarantanny na zagranicznych podróżnych. Także oni będą musieli wypełniać formularze Departamentu Zdrowia (DOH).

Koronawirus u pacjentki Centrum Onkologii. Zamknięty oddział ginekologiczny

Białostockie Centrum Onkologii wstrzymało do odwołania przyjęcia na oddział ginekologii onkologicznej, bo koronawirusa potwierdzono u jednej z...

zobacz więcej

– Obserwujemy niepokojący wzrost (przypadków wirusa) w krajach na całym świecie, zwłaszcza w Hiszpanii, Francji i Izraelu. Dlatego zamierzamy zwiększyć naszą ingerencję. Podpisuję rozporządzenie nakazujące Departamentowi Zdrowia ostrzegania podróżnych, że mamy obowiązkową kwarantannę – poinformował gubernator. Z podanej informacji wynika, że będzie to dotyczyć w zasadzie wszystkich krajów na świecie, także Polski.

Wśród 31 państw niepodlegających zarządzeniu znajdują się m.in. Nowa Zelandia, Kambodża i Tajwan. Większość z nich to małe, egzotyczne terytoria, jak Anguilla, Sint Eustatius czy Montserrat.

źródło:

Zobacz więcej