RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mosbacher o partnerstwie USA–Polska w zakresie rozwoju energetyki jądrowej

Tweet dotyczy rozwoju energetyki jądrowej (fot. Shutterstock/engel.ac, zdjęcie ilustracyjne)
Tweet dotyczy rozwoju energetyki jądrowej (fot. Shutterstock/engel.ac, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

„USA z niecierpliwością czekają na partnerstwo z Polską w zakresie rozwoju energetyki jądrowej! To kolejny obszar bliskiej i efektywnej współpracy amerykansko-polskiej” – napisała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.Spotkanie Duda-Trump w Waszyngtonie: teraz albo nigdy dla „polskiego atomu”

Jednym z najważniejszych wątków zaplanowanego na 12 czerwca spotkania Duda-Trump może być kwestia zaangażowania USA w budowę elektrowni jądrowej w...

zobacz więcej

Kwestia współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie energetyki jądrowej była podejmowana w czasie czerwcowego spotkania w Białym Domu prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Duda zapowiedział wtedy, że „w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce”.

Prezydent USA powiedział z kolei, że „Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych”. – Będą zakupy w jednej z naszych bardzo dużych firm cywilnych technologii nuklearnych – powiedział Trump.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył z kolei w czerwcu, że Polska poszukuje do budowy elektrowni atomowej „właściwych partnerów”, a najlepszymi są „sprawdzeni partnerzy z NATO i świata zachodniego”. Ocenił, że rozmowa prezydentów Dudy i Trumpa „posunęła Polskę we właściwym kierunku”, zaznaczył jednak, że w dalszym ciągu prowadzone są analizy dotyczące budowy bloku jądrowego.

W projekcie Polityki Energetycznej Polski rząd przewiduje, że moc reaktorów jądrowych w Polsce powinna wynosić 6-9 GW, a pierwszy powinien ruszyć w 2033 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej