RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister zdrowia zapowiada nowy typ obostrzenia w strefach czerwonych

Niedzielski zapowiedział, że do końca tygodnia przygotowane zostanie specjalne rozporządzenie ze schematem postępowania z pacjentem chorym lub z podejrzeniem koronawirusa (fot. DeFodi Images via Getty Images)

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek na specjalnej konferencji prasowej, że do końca tygodnia przygotowane zostanie specjalne rozporządzenie ze schematem postępowania z pacjentem chorym lub z podejrzeniem koronawirusa. Tekst ma być konsultowany ze środowiskiem lekarskim. Szef resortu zdrowia poinformował też, w strefie czerwonej pojawi się nowy typ obostrzenia – lokale gastronomiczne będą działały do godz. 22.

Koronawirus u pacjentki Centrum Onkologii. Zamknięty oddział ginekologiczny

Białostockie Centrum Onkologii wstrzymało do odwołania przyjęcia na oddział ginekologii onkologicznej, bo koronawirusa potwierdzono u jednej z...

zobacz więcej

Minister poinformował, że resort chce zaproponować modyfikację strategii walki z pandemią, „by pacjent z dodatnim wynikiem nie był kierowany do szpitala zakaźnego, tylko do lekarza rodzinnego”.

Szef resortu zdrowia poinformował też, w strefie czerwonej pojawi się nowy typ obostrzenia – lokale gastronomiczne będą działały do godz. 22.

– Od początku wdrażania nowej strategii walki z pandemią wydaliśmy ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne szpitale, oddziały jako jednostki zabezpieczające łóżka dla pacjentów COVID-owych – przypomniał Adam Niedzielski.

Poinformował, że obecnie dla zakażonych pacjentów jest w szpitalach ponad 8 tys. łóżek. – To liczba łóżek, która wobec mniej więcej 2300 łóżek zajętych, pokazuje, że potencjał systemu jeszcze na przyjęcie nowych pacjentów istnieje – ocenił. – Proszę pamiętać, że dystrybucja łóżek nie jest taka sama w każdym województwie – dodał. Obecnie dla zakażonych koronawirusem pacjentów przygotowane jest w kraju ponad 800 łóżek szpitalnych zapewniających wsparcie respiratorowe.

Rzecznik rządu: Nie przewidujemy kolejnego lockdownu

Nie przewidujemy ponownego lockdownu, takiej formuły ograniczenia działalności gospodarczej, jaką widzieliśmy wiosną – powiedział rzecznik rządu...

zobacz więcej

Szef MZ ocenił, że trend dziennych zachorowań powyżej 1 tys. utrzyma się w najbliższym czasie. Zapewnił, że łóżek dla pacjentów z koronawirusem nie zabraknie. – To nie liczba nowych zachorowań jest najważniejszym wskaźnikiem informującym o rozwoju pandemii, ale najważniejsza jest liczba zajętych łóżek i liczba osób wymagających wsparcia tlenowego – podkreślił.

Przyznał też, że resort analizuje „to, by liczba łóżek i respiratorów odpowiadały potencjalnemu zapotrzebowaniu, które może pojawić się w najbliższych dniach”. – Nie spodziewamy się, by łóżek zabrakło – zaznaczył.

Podkreślił, że nasilenie się w ostatnim czasie zakażeń wynika z tego, że staliśmy się bardziej aktywni i dochodzi do większej liczby interakcji. Minister przypomniał, że w ostatnich dniach doszło do zwiększenia dynamiki zachorowań, teraz wyraźnie przekroczyła 1 tys. na dobę.

– W najbliższym czasie należy przyzwyczaić się do zachowania tego trendu. To konsekwencja przywracania normalności, standardowego modelu pracy, powrotu dzieci do szkół i zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią. To powoduje, że rośnie liczba interakcji społecznych – wyjaśnił.

Skutki Covid-19 nawet u wyleczonych? Zatrważające wyniki badań

Dziewięcioro na dziesięcioro pacjentów deklaruje, że odczuwa zmęczenie, objawy psychologiczne lub zaburzenia smaku i węchu po wyleczeniu z Covid-19...

zobacz więcej

Niedzielski zapowiedział, że do końca tygodnia przygotowane zostanie specjalne rozporządzenie ze schematem postępowania z pacjentem chorym lub z podejrzeniem koronawirusa. – Chcemy, żeby weszło w życie w przyszłym tygodniu – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Wychodząc naprzeciwko postulatom i wnioskom przede wszystkim lekarzy zakaźników, ale także całego środowiska lekarskiego, będziemy chcieli wydać specjalne rozporządzenie, które opisuje schemat postępowania z pacjentem podejrzanym bądź też ze stwierdzoną zachorowalnością czy chorobą wywołaną koronawirusem – powiedział szef resortu zdrowia.

– Przewidujemy, że będzie przestrzeń do rozmowy. W czwartek będziemy mieli rozmowę ze środowiskiem lekarzy rodzinnych i będziemy konsultować to rozwiązanie – oświadczył.

źródło:
Zobacz więcej