RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Partia Hołowni – bez nazwy, ale z nowym liderem. Nie jest to były prezenter TVN

Szymon Hołownia (z prawej) i szef przyszłego ugrupowania Michał Kobosko (w tle) (fot. PAP/Rafał Guz)

Lider Ruchu Polska 2050, były prezenter TVN Szymon Hołownia poinformował, że rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem o zarejestrowanie partii politycznej. – To będzie partia, jakiej jeszcze nie było, która zaangażuje obywateli i pokaże ich sprawczość – mówił Hołownia. Partia nie ma jeszcze nazwy, ale wiadomo już, że jej liderem będzie wiceprezes stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko.

Nitras: W przyszłości wszyscy będziemy z Hołownią na jednej liście

Szymon Hołownia na pewno będzie chciał wyciągać posłów z klubu Koalicji Obywatelskiej, ale w przyszłości i tak wszyscy znajdziemy się na jednej...

zobacz więcej

Hołownia powiedział na konferencji prasowej, że kończy się symboliczny etap „wylewania fundamentów” ruchu.

– Za chwilę przystępuję do procesu rejestracji partii politycznej, to jest ten trzeci element, którego powstanie zapowiadaliśmy. (...) Teraz to staje się ciałem, w dniu dzisiejszym rozpoczynamy tę procedurę – powiedział Hołownia.

Jak dodał, nie może podać nazwy partii do momentu złożenia dokumentów do sądu rejestrowego.

– To będzie partia, jakiej jeszcze w Polsce nie było, która nie działa w ten sposób, że sobie założy ruch obywatelski, po to, by sobie podnieść notowania, czy poprawić PR. To jest partia, którą ruch obywatelski zakłada, by mieć sprawczość w tym obszarze polityki, w którym potrzebujemy dziś sprawczości – powiedział.

Wskazał przy tym, że będzie to ugrupowanie na samym początku „zaszczepione" przeciwko trzem najpoważniejszym chorobom, które – według niego – „toczą dziś polski system partyjny i polską demokrację”. – A więc przeciwko oderwaniu się od rzeczywistości, przeciwko skoncentrowaniu się na swoich wewnętrznych problemach i wreszcie przeciwko zawłaszczaniu świata – oświadczył.

Według niego, potrzeba dziś takiej partii i widać to wyraźnie „w sytuacji, w której w sposób doskonały rządzący zajęci są sami sobą, zamiast naszymi realnymi problemami, w sposób doskonały albo prawie doskonały opozycja zajmuje się swoimi problemami”.

Lewicowy Hołownia? „Jego były szef Palikot skończył na politycznym śmietniku” [WIDEO]

Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia skrytykował prezydenta za to, że w pierwszą zagraniczną wizytę w II kadencji wybiera się do Watykanu.–...

zobacz więcej

– Potrzebna jest nowa polityka, która zaangażuje obywateli, pokaże im ich sprawczość (...) i która będzie mądra, czyli będzie korzystała z wiedzy ekspertów – zaznaczył Hołownia.

Informując, że szefem partii będzie Michał Kobosko, zaznaczył, że to jego „najbliższy współpracownik, w tej chili bardzo intensywnie zaangażowany w organizację całego ruchu”.

Kobosko podkreślił, że „epicentrum” Polski 2050 będzie nadal stanowiło funkcjonujące od lipca stowarzyszenie, a nie partia. – Uznaliśmy, że czas najwyższy, że dzisiejsza sytuacja polityczna jest tak niestabilna, rozchwiana, z tego powodu postanowiliśmy rozpocząć procedurę rejestracji partii – uzasadniał decyzję o stworzeniu partii politycznej.

Kobosko zapowiedział, że w momencie rejestracji partii ustąpi ze stanowiska wiceprezesa stowarzyszenia Polska 2050.

źródło:
Zobacz więcej