RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie znam sprawy”. Marszałek Grodzki o aferze Nowaka

Afera Nowaka zatacza coraz szersze kręgi (fot. PAP/Tomasz Gzell, Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)

Mimo takich a nie innych realiów życia wierzę w niezależność sądownictwa; będziemy mogli wydać opinię, jak orzeknie niezawisły sąd – ocenił kolejne zatrzymania w związku ze śledztwem przeciwko Sławomirowi Nowakowi marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Łapówki za intratne stanowiska w spółkach? „Wychodzi obraz zgnilizny PO”

Jeśli te zarzuty się potwierdzą, to może to oznaczać, że Sławomir Nowak nie mógł tego wszystkiego robić bez politycznego przyzwolenia – skomentował...

zobacz więcej

We wtorek zatrzymano trzy kolejne osoby w związku ze śledztwem, w którym zarzuty usłyszał były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak. Wśród zatrzymanych są m.in. – jak ustalił to portal tvp.info – były prezes PKN Orlen Dariusz K. oraz były członek zarządu spółek energetycznych Wojciech T.

Grodzki pytany na briefingu przed posiedzeniem Senatu, czy niepokoją go kolejne zatrzymania w związku z aferą wokół Nowaka, oświadczył, że „nie zna tej sprawy”. – Mimo takich, a nie innych realiów życia wierzę w niezależność sądownictwa i będziemy mogli wydać opinię, jak orzeknie niezawisły sąd – dodał.

Zdaniem marszałka Senatu „PKN Orlen za czasów byłego prezesa (Dariusza K.) znakomicie prosperował”. – Teraz, jak spojrzymy na wartość spółek Skarbu Państwa choćby w obrocie giełdowym, to jest dramatyczny spadek ich wartości, ale w tej materii nie mamy żadnych innych danych poza tym, co wiemy medialnie, więc byłbym najdalszy od ocen, opinii czy wyroków. Od tego są niezależne sądy – ocenił Grodzki.

Były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany w końcu lipca. Usłyszał zarzut kierowania od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji.

Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. Został aresztowany.

Wraz z Nowakiem zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P. Na początku sierpnia doszło do zatrzymania czwartej osoby związanej ze sprawą – Aleksandra D.

źródło:

Zobacz więcej