RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cyberatak sparaliżował sieć szpitali

Atak wywołał ogromny chaos (fot. Jeffrey Basinger/Newsday via Getty Images)

Systemy komputerowe jednej z największych w USA sieci szpitali padły ofiarą cyberataku. Atak na długie godziny sparaliżował działanie placówek i wywołał ogromny chaos.

Atak na konto redaktora „Gazety Polskiej”

Twitterowe konto redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza padło ofiarą cyberataku – podaje portal niezalezna.pl. Jak czytamy,...

zobacz więcej

Ofiarą ataku była firma United Health Services, mająca 250 szpitali w USA. Jak donosi agencja Associated Press, sieć została zainfekowana złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie systemu, dopóki nie zostanie zapłacony okup.

Jak wynika z relacji pracowników sieci, w rezultacie ataku lekarze stracili dostęp do danych pacjentów oraz wyników ich badań, zdjęć rentgenowskich czy rezonansu magnetycznego. Czas oczekiwania w izbach przyjęć zwiększył się z 45 minut do sześciu godzin. Jak podała firma w komunikacie, pacjenci nadal są przyjmowani przez lekarzy i jak dotąd nic nie wskazuje na to, by dane pacjentów i lekarzy zostały wykradzione.

Według Johna Riggiego, doradcy ds. cyberbezpieczeństwa Amerykańskiego Towarzystwa Szpitali, użyty w ataku program przypomina wirus Ryuk, powiązany z rosyjskimi cyberprzestępcami i często wykorzystywany przeciwko korporacjom.

Szpitale i inne placówki medyczne coraz częściej padają ofiarami cyberataków nastawionych na wyłudzenie pieniędzy lub kradzież danych. Na skutek podobnego ataku we wrześniu na szpital w Duesseldorfie w Niemczech zmarła jedna chora osoba, która wymagała pilnej opieki.

Cyberatak w linii lotniczej. Przestępcy uzyskali dane 9 mln pasażerów

Brytyjska niskobudżetowa linia lotnicza easyJet poinformowała we wtorek, że padła ofiarą cyberataku. Hakerzy mieli uzyskać dostęp do informacji na...

zobacz więcej

Tylko w zeszłym roku 764 placówki medyczne zostały zaatakowane przez hakerów z użyciem ransomware, a straty z tego tytułu szacowane są na 9 mld dolarów.

Są obawy, że podobne ataki mogą zakłócić listopadowe wybory prezydenckie w USA. W zeszłym tygodniu ofiarą cyberataku z użyciem ransomware została firma Tyler Technologies, największy dostawca oprogramowania dla administracji państwowej.

Programy tej firmy są używane m.in. do informowania o wynikach wyborów. Jak poinformowała firma, jej oprogramowanie nie zostało jednak zainfekowane.

źródło:

Zobacz więcej