RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik rządu: Nie przewidujemy kolejnego lockdownu

Rząd nie przewiduje podobnych obostrzeń jak na wiosnę br. (fot. Omar Marques/Getty Images)

Nie przewidujemy ponownego lockdownu, takiej formuły ograniczenia działalności gospodarczej, jaką widzieliśmy wiosną – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy przyjęty projekt budżetu na 2021 r. uwzględnia taki scenariusz.

Będzie kolejny lockdown? Szef GIS powiedział, od czego to zależy

Do 15 października będzie spory wzrost zakażeń w granicach 1-1,5 tys. przypadków dziennie. W kolejnych dniach będziemy mieli spadek. Liczba...

zobacz więcej

Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 r.; zaplanowano w nim dochody w wysokości 404,4 mld zł i 486,7 mld zł wydatków, co oznacza, że deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł. W nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej rząd założył też, że w tym roku spadek polskiego PKB wyniesie 4,6 proc.

Müller pytany był w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy budżet uwzględnia najgorszy scenariusz rozwoju epidemii koronawirusa, czyli konieczność wprowadzenia ponownego lockdownu.

– Przede wszystkim budżet ma ostrożne założenia makroekonomiczne, nie jest przesadnie optymistyczny, stąd też deficyt, który wskazaliśmy. Z drugiej strony mogą istnieć potrzeby na dodatkowe środki finansowe na rzecz przedsiębiorstw, chociaż lockdownu w takiej formie, w jakiej widzieliśmy, nie przewidujemy – podkreślił rzecznik rządu.

Na pytanie, czy jest jakaś rezerwa w budżecie, gdyby realizował się najgorszy scenariusz, Müller odparł, że budżet można w każdej chwili znowelizować. – Podobnie, jak to miało miejsce w tym roku, ale nie chcielibyśmy tego robić – podkreślił Müller.

Jak dodał, „te założenia są ostrożne, czyli zakładają pewien bufor, który można wykorzystać”.

– Ale z drugiej strony pamiętajmy o tym, że wreszcie jesteśmy na etapie ustaleń budżetowych na poziomie Unii Europejskiej i chcielibyśmy, żeby po wielu miesiącach faktycznie środki z UE popłynęły. Zresztą czeka na nie cała Europa – zaznaczył rzecznik rządu.

źródło:

Zobacz więcej