RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naimski: Protesty przeciwko budowie Nord Stream 2 są w pełni uzasadnione

Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc. (fot. Ulrich Baumgarten via Getty Images)

Protesty przeciwko budowie Nord Stream 2 są w pełni uzasadnione – ocenił w PR24 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Zapewnił, że Polska jest bezpieczna energetycznie, a dostawy energii elektrycznej i gazu z innych państw pozostają zabezpieczone.

Nord Stream 2. „Niemcy przestraszyli się twardych zapowiedzi z USA”

Media informują, że po ujawnieniu, iż Aleksiej Nawalny został otruty, Niemcy poważnie rozważają odpuszczenie budowy Nord Stream 2. – To tylko...

zobacz więcej

Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia ubiegłego roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km, w tym 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich.

W Niemczech rośnie presja na kanclerz Angelę Merkel w sprawie zaniechania projektu. Powodem takich apeli jest potwierdzenie przez rząd Niemiec, że Aleksiej Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej, padł ofiarą „próby zabójstwa przez otrucie”.

Naimski pytany o to, czy zostanie zatrzymana budowa Nord Stream 2, podkreślił, że „to projekt polityczny, który ma budować współpracę strategiczną między Moskwą a Berlinem, wymierzony w interesy Polski i państw środkowoeuropejskich”.

– Dostawy gazu nowym gazociągiem dla środkowej Europy mają ugruntować dominację rosyjskiego dostawcy gazu, który traktuje te dostawy jako narzędzie politycznego uzależnienia – dodał.

„Die Welt”: Marzenie Polski o końcu Nord Stream 2 może się spełnić

Z powodu próby otrucia Aleksieja Nawalnego Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko zatrzymania budowy Nord Stream 2 – ocenia „Die Welt”. – Ten...

zobacz więcej

Jego zdaniem protesty przeciwko budowie Nord Stream 2 „są w pełni uzasadnione”. – Nasze stanowisko wsparte przez kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone – podkreślił.

Naimski dopytywany, na jakim poziomie jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, zaznaczył, że „jesteśmy bezpieczni energetycznie”. „Dostawy energii elektrycznej, gazu z innych państw są zabezpieczone”.

– W 2022 r. będziemy mieli ukończony gazociąg (Baltic Pipe – red.), który połączy nas z Norwegią; inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem i będzie ukończona w przewidzianym czasie – zapewnił Naimski.

źródło:

Zobacz więcej