RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 29.09 – tysiąc zakażeń w 14 dni

W samej Warszawie jest już blisko 5 tys. przypadków Covid-19 (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W ciągu ostatnich 14 dni w samej tylko stolicy stwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba odnotowanych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 na Mazowszu przekroczyła już 12,4 tys. To pokłosie niedawnych rekordowych wzrostów zakażeń w całym kraju. Po poniedziałkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego szczegółowe dane o stanie epidemii w Warszawie przedstawił prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Dźgnął nożem sprzedawcę, bo zwrócił mu uwagę na brak maseczki

Policjanci z Poznania wraz z policjantami z Grupy Realizacyjnej zatrzymali mężczyznę, który odgrażał się pracownikowi sklepu spożywczego, śledził...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Minionej doby potwierdzono 152 nowe zakażenia, z czego 75 w Warszawie. Dzień wcześniej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informowała o 193 kolejnych przypadkach, w sobotę – o 146, zaś w piątek – o rekordowych 295 przypadkach.


Liczba zakażonych nowym koronawirusem w województwie mazowieckim wzrosła tym samym do 12 430, a w samej stolicy – do 4940.


Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje także, że minionej doby nie odnotowano żadnego zgonu związanego z Covid-19. Oznacza to, że od początku epidemii potwierdzono w sumie 444 ofiary śmiertelne.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia (dane przekazane w poniedziałek), liczba zakażonych wzrosła do 88 636 osób. Od początku epidemii odnotowano 2447 przypadków śmiertelnych (wzrost o 15 minionej doby).

Do tej pory na Mazowszu odnotowano łącznie 7839 ozdrowieńców, co oznacza, że w poniedziałek kolejne 81 osób pokonało Covid-19.


Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała, że kwarantanną domową objęto 25 466 osób, a nadzorem epidemiologicznym – 1409. Z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w szpitalach na Mazowszu przebywa 539 pacjentów, z czego 97 trafiło do nich w ciągu ostatniej doby. 


Groźne bakterie w mięsie indyka. GIS wycofuje partię produktu

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży partii mięsa z indyka na kotlety. Powodem jest wykrycie obecności bakterii...

zobacz więcej

W poniedziałek Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, poinformował, że w ciagu dwóch tygodni w stolicy liczba przypadków Covid-19 wzrosła o tysiąc. Przedstawił także sytuację epidemiczną w szkołach: od 1 września zawieszono zajęcia w 12 szkołach, a u 87 osób stwierdzono zakażenie Covid-19. 50 z nich to nauczyciele, 31 – uczniowie, a sześcioro to pracownicy administracyjni.


Trzaskowski poinformował również, że praktycznie nie ma ognisk zachorowań w DPS-ach, ani żłobkach. – Otrzymujemy natomiast takie informacje, że coraz więcej jest chorych w wieku między 10 a 25 lat – powiedział Trzaskowski.


Pytany o to, ile wolnych łóżek mają szpitale miejskie i czy są przygotowane na wypadek wzrostu zachorowań na koronawirusa w stolicy, Trzaskowski przypomniał, że przypadki zachorowań na Covid-19 kierowane są do szpitala jednoimiennego w Warszawie, gdzie – według jego informacji – w chwili obecnej są miejsca.


źródło:
Zobacz więcej