RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kawa to czas, tu nie ma pośpiechu”. Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy

– Kawa to czas, tu nie ma pośpiechu – mówi podróżniczka Elżbieta Lisowska. O tym, jak smakuje kawa w różnych częściach świata, na antenie TVP INFO opowiadali podróżnicy Elżbieta i Andrzej Lisowscy. Dziś na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. Jaką kawę lubicie pić najbardziej? Czekamy na informacje od was. Przesyłajcie nam je na e-mail twoje@tvp.info albo za pośrednictwem Facebooka.

Mars jak Mazury. Odkryto nowe jeziora

Pod skorupą lodową pokrywającą biegun południowy Marsa odkryto kolejne trzy jeziora. Naukowcy nie wykluczają, że może bądź mogły istnieć w nich...

zobacz więcej

– Etiopia – najlepsza kawa na świecie. Tam piliśmy i tylko po to bym pojechała do Etiopii, by wypić absolutnie rewelacyjna kawę – mówiła Elżbieta Lisowska, pytana o miejsce, gdzie piła najlepszą kawę.

– To jest bardzo intensywny smak, ona jest delikatna nie jest kwaśna. Kawa to czas, tu nie ma pośpiechu – podkreśla podróżniczka. – Podczas picia kawy pracują wszystkie zmysły – dodaje Andrzej Lisowski.

– W Etiopii już w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą, korzystano z dobrodziejstw kawy, gdy tymczasem w Europie, ona pojawiła się w naszych filiżankach dopiero pod koniec XVI stulecia – dodał Andrzej Lisowski.

– Innym ważnym miejscem stała się dla nas wyspa Bali. Pod wulkanem pijemy kawę w czasie monsunu, pada deszcz, jesteśmy na stoku wulkanu. Tam rośnie właśnie kawa i my testujemy piętnaście różnych gatunków indonezyjskiej kawy – opowiadała podróżniczka.

Podróżnicy byli pytani również o ulubioną kawę, którą piją na co dzień.

– Różne gatunki kawy, ja staram się kupować etiopską i również lubimy kawę o lekkiej nutce mięty – mówi Elżbieta Lisowska.

– Kawę można urozmaicić kardamonem przede wszystkich , można ją sobie w tygielku zaparzyć po turecku. Kawa to czas, tu nie ma pośpiechu – podsumował podróżnik.

źródło:
Zobacz więcej