RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Były prezes PKN Orlen zatrzymany. Afera Sławomira Nowaka

Najnowsze

Popularne

CBA dokonało kolejnych zatrzymań w sprawie śledztwa związanego z byłym ministrem Sławomirem Nowakiem. Chodzi o trzy osoby, w tym byłego prezesa PKN Orlen Dariusza Jacka K. oraz byłego członka zarządu spółek energetycznych Wojciecha T., związanego m.in. z PGE i Energą. Zatrzymani mieli wręczyć Nowakowi setki tysięcy zł łapówki.

Schetyna na konwencji Platformy: zlikwidujemy IPN i CBA

– Będziemy musieli zlikwidować instytucje, które pod pozorem służenia szczytnym celom, służą interesowi jednej partii i stały się ośrodkami...

zobacz więcej

Około południa w siedzibie stołecznej prokuratury rozpoczęły się czynności z jednym z zatrzymanych. Jak ustaliliśmy, pozostali dwaj zatrzymani są przewożeni do prokuratury.

Jak informuje CBA, zatrzymań dokonali agenci z delegatury w Gdańsku. w związku z postępowaniem przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

„Zatrzymani po zakończeniu przeszukań zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty łapownictwa czynnego, związane z podejrzeniem wręczenia Sławomirowi N. korzyści majątkowych w wysokości kilkuset tysięcy złotych w zamian za pomoc w kwestiach związanych z objęciem przez nich intratnych stanowisk” – podaje Biuro. Do przestępstw miało dochodzić w czasie, w którym Nowak pełnił funkcję ministra.

Postępowanie jest rozwojowe, cały czas gromadzone i analizowane są w sprawie materiały dowodowe.

Według prokuratury Dariusz K. za posadę w PKN Orlen miał zapłacić byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi w sumie prawie 200 tysięcy złotych. Łapówki – według śledczych – wręczał regularnie w latach 2012-2016 za pośrednictwem osoby trzeciej, także zatrzymanej przez CBA.

Wojciech T. miał przekupić Sławomira Nowaka dwukrotnie. Raz, gdy Nowak był jeszcze szefem gabinetu u premiera Donalda Tuska, by załatwić sobie stanowisko w PGE, a kolejny raz – gdy Nowak pełnił już funkcję ministra transportu. Kilkadziesiąt tysięcy złotych łapówki miało mu zapewnić stanowisko w zarządzie Energi.

Nowak został zatrzymany przez CBA w końcu lipca w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P.

Po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą, czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. W efekcie tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł.

Nowak przebywa teraz w areszcie, gdzie oczekuje na proces.

teraz odtwarzane
Były prezes PKN Orlen zatrzymany

CBA zatrzymało byłego prezesa Orlenu

Funkcjonariusze CBA zatrzymali po raz drugi byłego prezesa grupy Orlen Jacka K. i pięć innych osób. Chodzi o korupcję przy organizacji imprez...

zobacz więcej

W ramach śledztwa funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli składniki majątkowe należące do Nowaka.

Pieniądze były schowane w dwóch specjalnie przygotowanych skrytkach. Funkcjonariusze przejęli ponad 4 mln zł gotówki, w tym 536 tys. euro, 470 tys. dolarów i 30 tys. zł.

CBA podało, że zabezpieczono też inne składniki majątkowe, nabyte ze środków pochodzących z przestępstw korupcyjnych, w tym dwa mieszkania, których szacunkowa wartość wynosi ok. 2 mln zł, oraz luksusowy samochód marki Land Rover.

Sławomir Nowak był szefem gabinetu premiera Donalda Tuska w latach 2007-2009 oraz ministrem transportu w jego drugim rządzie, w latach 2011-2013.

Zatrzymany dziś Dariusz Jacek K. zarządzał Orlenem w latach 2008-2015. Rok temu również zatrzymało go CBA pod zarzutem niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia koncernowi szkody majątkowej w kwocie przekraczającej pół miliona złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej