RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mars jak Mazury. Odkryto nowe jeziora

W znalezieniu jezior pod polarną czapą lodową pomógł radar MARSIS (fot. ESA)

Pod skorupą lodową pokrywającą biegun południowy Marsa odkryto kolejne trzy jeziora. Naukowcy nie wykluczają, że może bądź mogły istnieć w nich jakieś formy życia.

Naukowcy odkryli, że jedna z komet ma własne zorze polarne

Jak się okazuje zorze polarne zarezerwowane są nie tylko dla planet i niektórych księżyców, ale też dla komet. Dane z europejskiej sondy kosmicznej...

zobacz więcej

Współautorami publikacji, która ukazała się w fachowym magazynie „Nature Astronomy” są włoscy naukowcy, którzy dwa lata temu poinformowali na łamach „Science” o odkryciu pierwszego podlodowcowego zbiornika wody na Marsie. Wskazano, że to jezioro słonowodne.

W znalezieniu jezior pod polarną czapą lodową pomógł im radar MARSIS zainstalowany na europejskiej sondzie Mars Express, która od 2003 r. krąży wokół Czerwonej Planety. To jeden z flagowych, ciągle aktywnych i bardzo owocnych projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Sonda dokonała 134 obserwacji między 2012 i 2019 r.

Jeziora występują na obszarze liczącym około 75 tys. km kw., czyli obszarze równym około jednej czwartej powierzchni Polski. Największe ma około 30 km średnicy i jest otoczone przez mniejsze, mające po kilka kilometrów średnicy.

Brak odpowiedniej atmosfery sprawia, że na powierzchni Marsa nie może występować woda w stanie ciekłym. Od dawna jednak naukowcy oceniali, że na Czerwonej Planecie mogą być podziemne zbiorniki wodne, być może pozostałość po oceanach, które pokrywały ją miliardy lat temu.

Zdaniem niektórych badaczy w wodzie tej mogły bądź nadal mogą istnieć warunki sprzyjające rozwojowi życia, podobnie jak życie jest w stanie przetrwać w podlodowych jeziorach na Antarktydzie. Problemem może być zasolenie, efekt temperatury. Nawet jeżeli jeziora znajdują się głębiej i są oddzielone od wysokich temperatur panujących na powierzchni, negatywny wpływ może mieć ciepło płynące z wnętrza planety.

– Jak jest woda, zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo występowania życia – podkreśla Elena Pettinelli z Uniwersytetu w Rzymie, współautorka publikacji.

źródło:
Zobacz więcej