RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Górski Karabach w ogniu. Szef ONZ wzywa do deeskalacji konfliktu

Konflikt trwa od dziesięcioleci (fot. PAP/EPA/AZERBAIJAN DEFENCE MINISTRY / HANDOUT)

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest ogromnie zaniepokojony wznowieniem w niedzielę działań wojennych między Armenią a Azerbejdżanem w strefie konfliktu o Górski Karabach. „Sekretarz generalny ONZ potępia użycie siły i ubolewa z powodu ofiar śmiertelnych oraz strat wśród ludności cywilnej” – napisał w oświadczeniu rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Walki w Górskim Karabachu. Armenia zwróciła się do ETPC

Armenia zwróciła się w poniedziałek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), domagając się pilnie zastosowania środków tymczasowych wobec...

zobacz więcej

Według doniesień prasowych już co najmniej 26 osób zginęło w najgorszej od czterech lat eskalacji konfliktu między dwiema byłymi republikami sowieckimi. Według ONZ zwiększa to obawy o niestabilność na Kaukazie Południowym, regionie, który zapewnia kluczowe szlaki tranzytu gazu i ropy na światowe rynki.

„Sekretarz generalny zdecydowanie wzywa strony do natychmiastowego zaprzestania walki, złagodzenia napięć i niezwłocznego powrotu do konstruktywnych negocjacji” – powiadomił Dujarric, dodając, że szef ONZ będzie rozmawiał z prezydentem Azerbejdżanu i premierem Armenii.

Sekretarz generalny potwierdza swoje pełne poparcie dla ważnej roli współprzewodniczących Grupy Mińskiej (Rosja, Francja i Stany Zjednoczone) Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Wzywa strony do ścisłej współpracy z OBWE w celu pilnego wznowienia dialogu bez warunków wstępnych.

Obydwa kraje walczyły w regionie przez sześć lat, aż do rozejmu w 1994 r. Przez lata, w tym w lipcu, obwiniały się nawzajem o naruszenie postanowień zawieszenia broni w enklawie i wzdłuż granicy. W ostatnich miesiącach w walkach zginęło kilkunastu żołnierzy i cywilów.

Także Stany Zjednoczone wezwały obydwa kraje do zakończenia działań wojennych. Rzeczniczka Departamentu Stanu wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że USA „z całą mocą potępiają eskalację przemocy”. Waszyngton apelował do stron o współpracę ze współprzewodniczącymi Grupy Mińskiej „w celu jak najszybszego powrotu do merytorycznych negocjacji”.

źródło:

Zobacz więcej