RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pożary spustoszyły słynne winnice w Kalifornii

Napa Valley słynie z winnic (fot. FB/Napa Fire Department)

Niesione przez silne wiatry pożary spustoszyły słynne winnice Napa Valley w północno-zachodniej Kalifornii. Tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy w środku nocy.

Kolejny pożar w obozie dla uchodźców na wyspie Samos

W obozie dla uchodźców Vathy na greckiej wyspie Samos wybuchł w niedzielę wieczorem pożar. Jak poinformował lokalny portal „Samos24”, strażakom...

zobacz więcej

Pożar o nazwie „Szklany Ogień”, który wybuchł w niedzielę, pochłonął według strażaków prawie 4,5 tys. ha w hrabstwie Napa, jednym z obszarów najbardziej prestiżowej produkcji wina w Stanach Zjednoczonych, informują lokalne media.

Niektóre winnice spłonęły, wiele innych znalazło się w strefie bezpośredniego zagrożenia.

Pożary w Kalifornii, które zwykle pojawiały się od sierpnia do listopada, stały się w ostatnich latach częstsze i tragiczniejsze, częściowo z powodu zmian klimatycznych.

Ponad 11 tys. osób zostało objętych akcją ewakuacyjną ogłoszoną przez władze w nocy z niedzieli na poniedziałek, gdy ratownicy biegali często od drzwi do drzwi alarmując o niebezpieczeństwie. W ten sposób ewakuowano 4,5 tys. mieszkańców dzielnicy mieszkalnej w sąsiednim hrabstwie winiarskim Sonoma.

Hrabstwa Napa i Sonoma zostały już dotknięte niszczycielskimi pożarami w 2017 r., w których zginęły łącznie 44 osoby i spłonęło kilka tysięcy budynków.

Region został już raz spustoszony przez jeden z najbardziej śmiercionośnych pożarów w historii państwa, w listopadzie 2018 roku, Camp Fire, zabił wówczas 86 osób i zniszczył około 18 tysięcy budynków.

źródło:

Zobacz więcej