RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chciał sprzedać setki dokumentów z czasów niemieckiej okupacji

Blisko 300 dokumentów niemieckich władz okupacyjnych z lat 1939-1944 zabezpieczyli stołeczni policjanci u jednego z mieszkańców Warszawy. Mężczyzna chciał je sprzedać za 59 tys. zł. Twierdził, że kupił cały zbiór okazyjnie, na jednym z targowisk.

James Bond w Warszawie w 1964 roku

Archiwiści Instytutu Pamięci Narodowej odkryli teczkę Jamesa Bonda, w której jak się okazuje w 1964 roku przebywał on w naszym kraju. Oficjalnie...

zobacz więcej

Na trop cennych dokumentów mieli wpaść śledczy z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, prowadzący postępowanie w sprawie bezprawnego ukrywania archiwaliów z okresu II Wojny Światowej, które powinny być przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej. Zadanie ustalenia miejsca ukrycia i odzyskania zbioru przypadło funkcjonariuszom z wydziałów kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Dokumenty niemieckiego okupanta z lat 1939-1944 między innymi z terenu Łodzi oferował do sprzedaży za 59 tys. zł jeden z mieszkańców warszawskich Bielan. Z oznaczeń na teczkach wynikało, że pochodzą z jakiegoś powojennego zbioru i nie wiadomo jak znalazły się w rękach prywatnych. Zgodnie z przepisami, na posiadanie tego typu archiwaliów trzeba mieć stosowne pozwolenie.

Kryminalni wespół z dochodzeniowcami ustalili dane sprzedawcy i miejsce przechowywanie zbioru. – Mężczyzna, który chciał sprzedać dokumenty, miał je kupić na jednym z warszawskich targowisk – powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji.

Wśród przejętych archiwaliów znajdują się między innymi skoroszyty zawierające plany konstrukcyjno-techniczne różnego rodzaju maszyn, odręczne zapiski, materiały dotyczące NSDAP oraz Hilterjugend.

– Zabezpieczone dokumenty zawierają informacje o działaniach niemieckich władz okupacyjnych w Łodzi wymierzonych przeciwko obywatelom polskim w latach 1939-1944 oraz o stratach i szkodach poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej. Będą miały zatem istotne znaczenie dla badań nad okresem najnowszej historii Polski – podkreśla prok. Robert Janicki z IPN-u.

źródło:
Zobacz więcej