RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielomilionowe oszustwo na Tax Free. Kolejny vatster zatrzymany

Agenci CBA zatrzymali już blisko 40 osób (fot. CBA)

Agenci CBA zatrzymali przedsiębiorcę podejrzanego o udział w gangu wyłudzającym podatek VAT na fikcyjnym handlu sprzętem elektronicznym i procedurze Tax Free dla obywateli Ukrainy. Mężczyzna miał między innymi posłużyć się ponad 50 fakturami na łączną kwotę co najmniej trzech milionów złotych. W śledztwie podkarpackich „pezetów” Prokuratury Krajowej zarzuty usłyszało wcześniej 23 funkcjonariuszy służby celnej.

CBA zatrzymało byłe funkcjonariuszki służby celnej

Agenci CBA zatrzymali trzy osoby, w tym dwie byłe funkcjonariuszki służby celnej, w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT. Zatrzymanym...

zobacz więcej

Przedsiębiorca usłyszał w Podkarpackim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zarzuty „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT, popełnienia przestępstw skarbowych polegających na wystawieniu 53 nierzetelnych faktur VAT na kwotę ponad 550 tys. zł oraz posłużenia się 53 nierzetelnymi fakturami VAT na łączną kwotę prawie 3 mln zł”. Grozi za to do ośmiu lat więzienia. Podejrzany został aresztowany.

Śledztwo prowadzone w podkarpackich „pezetach” dotyczy poświadczania nieprawdy w dokumentach Tax Free wystawianych dla obywateli Ukrainy. Takie fikcyjne zaświadczenia trafiały do odprawy celnej, zaś oszuści zyskiwali podstawę do ubiegania się o zwrot VAT.

Śledczy odkryli, że wystawione dokumenty Tax Free, w tym również in blanco, były przekazywane obywatelom Ukrainy, współpracującymi z vatsterami. Ci zaś przekazywali je celnikom, którzy w zamian za łapówki (o równowartości 2-3 proc. wartości podatku VAT od kwoty netto towarów wykazanych w dokumencie), poświadczali wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej między innymi w systemie informatycznym.

Działalność skorumpowanych celników nie ograniczała się tylko do legalizowania nieprawdziwych dokumentów. Według prokuratury mieli oni przekazywać wtajemniczonym Ukraińcom dane ich rodaków przekraczających w tym samym czasie granicę RP, którzy korzystali z procedury Tax Free, ale wieźli do ojczyzny towary niewielkiej wartości.

Firmy związane z gangiem vatsterów, po potwierdzeniu przez celników nieprawdziwych dokumentów wywozu, zgłaszały się do Urzędu Skarbowego w Jarosławiu z wnioskiem o zastosowanie 0 proc. stawki VAT.

W toku śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec łącznie 37 osób, w tym siedmiu obywateli Ukrainy oraz 26 funkcjonariuszy służby celnej.

źródło:
Zobacz więcej