RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Następcy Kiepury nagrodzeni

Śpiewaczka operowa Gabriela Gołaszewska otrzymała jedną z nagród (fot. FB/Opera Śląska)

W siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury ogłoszono laureatów tegorocznych XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Nagrodzono między innymi tancerkę Chinarę Alizade i śpiewaczkę operową Gabrielę Gołaszewską. Za najlepszy spektakl uznano „Parię” Stanisława Moniuszki zgłoszoną przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Festiwal w Gdyni: „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” o Europie i jej przyszłości

Europa i jej przyszłość była tematem jednej z debat, która odbyła się w sobotę w Gdyni na XII Festiwalu NNW. Uczestnicy dyskusji rozmawiali o...

zobacz więcej

Nagrody przyznano w 15 kategoriach. Gabriela Gołaszewska zgłoszona przez Operę Śląską została wybrana najlepszą śpiewaczkę operową, a najlepszym śpiewakiem obwołano Adama Kruszewskiego zgłoszonego przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury.

W kategoriach „najlepszy wokalista” i „wokalistka musicalowa” zostali nagrodzeni – Paulina Janczak zgłoszona przez Teatr Rampa na Targówku, oraz ex aequo Marcin Jajkiewicz z Teatru Muzycznego w Łodzi i Maciej Pawlak (Teatr Muzyczny w Poznaniu).

Nagrodzono również tancerzy. Za taniec klasyczny uhonorowano Chinarę Alizade zgłoszoną przez Teatr Wielki Operę Narodową, Saeka Shirai (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), najlepszym tancerzem klasycznym został Gabriele Togni (Opera Krakowska).

W kategorii „pozostałe formy taneczne” nagrodzono tancerki – Małgorzatę Kowalską zgłoszoną przez Kielecki Teatr Tańca i Ewelinę Kruk, którą zgłosił Teatr Rampa na Targówku oraz tancerza Mateusza Wróblewskiego (Kielecki Teatr Tańca).

Wręczono nagrody w 13. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2019

Autorów najciekawszych inicjatyw historycznych: wystaw, wydarzeń, przedsięwzięć edukacyjnych i multimedialnych zrealizowanych w roku 2019...

zobacz więcej

Nagrodę dla najlepszego reżysera dostał Graham Vick (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu). Tomasz Tokarczyk z Opery Krakowskiej zwyciężył w kategorii najlepszy dyrygent.

Za twórcę najlepszej choreografii uznano Rona Howella (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu). Martyna Kander i Julia Skrzynecka zgłoszone przez Operę na Zamku w Szczecinie otrzymały nagrodę za najlepszą scenografię, a Andrzej Pągowski (zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu) za najlepszy plakat teatralno-muzyczny. Marta Góźdź, którą zgłosił Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Marcin Łobacz zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną otrzymali ex aequo nagrody za najlepsze kostiumy.

Już w czerwcu Nagrodę Specjalną za całokształt pracy artystycznej, otrzymali Grażyna Brodzińska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury oraz Laco Adamik – zgłoszony przez Operę Krakowską.

W skład kapituły konkursu weszli Iwona Wujastyk (przewodnicząca Kapituły, dyrektor MTM im. J. Kiepury), prof. Izabela Kłosińska (sopranistka), Krystyna Mazurówna (tancerka, choreograf), Danuta Renz (śpiewaczka operowa, [przewodnicząca Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP), Marek Chowaniec (scenograf), Krzysztof Herdzin (pianista, dyrygent, kompozytor), prof. Ryszard Karczykowski (śpiewak operowy), Andrzej Pągowski (artysta grafik), Jerzy Satanowski (kompozytor, aranżer, reżyser), Janusz Stokłosa (pianista, kompozytor) i Daniel Wyszogrodzki (dziennikarz muzyczny).

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce nagrodami dla teatralnego środowiska muzycznego. Od 2007 roku przyznaje je Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury (MTM) w Warszawie. W konkursie może wziąć udział każdy spektakl muzyczny, artysta, wykonawca i inny twórca zgłoszony przez dyrektora jednego z polskich teatrów muzycznych oraz polskich teatrów, posiadających w repertuarze wydarzenia muzyczne, działających na terenie Polski.

źródło:

Zobacz więcej