RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania chce chronić jedną trzecią terytorium kraju

Ochrona środowiska jest w Wielkiej Brytanii obszarem zdecentralizowanych kompetencji (fot. Pexels)

Do 2030 r. 30 proc. terytorium Wielkiej Brytanii będą stanowić parki narodowe i inne obszary chronione – zadeklarował premier Boris Johnson.

Fundacja Arka ratuje z młodzieżą jeże. Ruszyła akcja „Kup deskę”

Ogólnopolską akcję „Kup deskę”, w której młodzież pomoże jeżom przetrwać zimę, zainaugurowała bielska fundacja ekologiczna Arka. W jej efekcie...

zobacz więcej

Parki narodowe, obszary o wybitnym pięknie naturalnym i inne obszary chronione stanowią 26 proc. terytorium w Anglii. Jak poinformował brytyjski rząd, zwiększenie tego do 30 proc. oznaczać będzie, że w samej Anglii ochroną objęte zostaną dodatkowo tereny o łącznej powierzchni ponad 4tys. km kw.

Ochrona środowiska jest obszarem zdecentralizowanych kompetencji, co oznacza, że w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają za nią tamtejsze władze, ale brytyjski rząd zapowiedział, że będzie współpracował z nimi, a także z właścicielami gruntów, w celu zwiększenia obszaru chronionego do tego poziomu w całym kraju.

Propozycję objęcia do 2030 r. 30 proc. terytorium Unii Europejskiej statusem chronionym wcześniej przedstawiła Komisja Europejska.

Ponadto Johnson w poniedziałek wraz z 63 innymi przywódcami państw podpisał Zobowiązanie Liderów na rzecz Natury, w którym zadeklarowali oni priorytetowe potraktowanie spraw ochrony środowiska po pandemii koronawirusa, w tym w szczególności realizację ambitnych celów w zakresie różnorodności biologicznej i zwiększenie wydatków na rzecz ochrony przyrody.

– Musimy przekuć te słowa w czyny i wykorzystać je do nabrania impetu, uzgodnienia ambitnych celów i wiążących zobowiązań. Musimy działać teraz – już teraz. Nie możemy sobie pozwolić na zwłokę i opóźnienia, ponieważ utrata różnorodności biologicznej następuje dziś i to w zastraszającym tempie. Jeśli tego nie powstrzymamy, konsekwencje będą katastrofalne dla nas wszystkich. Wymarcie jest na zawsze – zatem nasze działania muszą być natychmiastowe – mówił Johnson na konferencji ONZ poświęconej bioróżnorodności.

źródło:

Zobacz więcej