RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprawa sędzi Morawiec. RPO wyraża wątpliwości

Prokuratura chce postawić sędzi zarzuty (fot. Pixabay)

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu uwagi w sprawie sędzi Beaty Morawiec, gdyż ma poważne wątpliwości co do postępowania prokuratury, zmierzającego do postawienia jej zarzutów – przekazało w poniedziałek Biuro RPO.

Sędzia, który wydał wyrok ws. Kijowskiego, zachwalał KOD [WIDEO]

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata – taki wyrok usłyszał w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie Mateusz Kijowski. Uznano go winnym poświadczenia...

zobacz więcej

Sędzia Morawiec to była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Prokuratura zamierza postawić jej zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej. Czyny te są zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie wniosku o uchylenie sędzi immunitetu wyznaczono na 12 października.

Jak poinformowano w komunikacie na stronie RPO w piśmie podpisanym przez zastępcę Rzecznika Stanisława Trociuka i skierowanym do prok. Święczkowskiego, zwrócono się o informacje o stanie tej sprawy oraz o odniesienie się do jej okoliczności „w świetle zagrożeń dla konstytucyjnych praw i wolności jednostki”.

„RPO poprosił również o wskazanie, jakie działania podjęto, aby wobec zajęcia komputera sędzi nie doszło do naruszenia tajemnicy narady sędziowskiej” – dodano.

Jak zaznaczono w piśmie, sędzia Morawiec „wielokrotnie publicznie wyrażała krytyczne opinie o zmianach wprowadzanych w ostatnich latach w polskim systemie prawnym i sądowym”.

Dziennikarz Paweł M. zatrzymany przez CBŚP

Do 15 lat więzienia grozi trojgu podejrzanym o próbę wyłudzenia od spółdzielni mleczarskiej 4 mln zł. Szantażyści mieli grozić firmie...

zobacz więcej

„Jest ona prezesem Stowarzyszenia Sędziów »Themis«, konsekwentnie dopominającego się o pełne poszanowanie niezawisłości sędziowskiej w Polsce. Powstaje wrażenie, że wszczęcie postępowania wobec niej i wniosek o uchylenie immunitetu jest formą represji za jej oceny” – dodało Biuro RPO.

Spór z ministrem

Przypomniano, że sędzia Morawiec pozostaje w sporze sądowym z ministrem sprawiedliwości i wygrała w I instancji sprawę przeciwko ministrowi o naruszenie jej dóbr osobistych, a sąd zobowiązał pozwanego do przeproszenia, zamieszczenia oświadczenia na stronie internetowej MS oraz zapłaty zadośćuczynienia.

„Powstaje zatem obawa nadużywania pozycji ministra oraz pośredniego lub bezpośredniego wpływu na podległych mu prokuratorów w celu dyskredytacji przeciwnika procesowego” – ocenia RPO.

Według ustaleń śledczych, które opisał w połowie września dział prasowy PK, sędzia miała przyjąć wynagrodzenie za pracę na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie, której nie wykonała i nie miała wykonać, a zawarta przez nią umowa miała charakter fikcyjny i służyła ukryciu wyprowadzenia środków Skarbu Państwa.

Warzecha i Szubartowicz wystraszyli się Kożuszka. Teraz tłumaczą dlaczego

Łukasz Warzecha (tygodnik „Do Rzeczy”) i Przemysław Szubartowicz (portal wiadomo.co) zrezygnowali z udziału w programie Polsat News „Debata...

zobacz więcej

Z kolei zarzuty naruszenia uprawnień jako funkcjonariusza publicznego i przyjęcia korzyści majątkowej prokuratura chce przedstawić w związku z wyrokiem wydanym przez skład orzekający pod przewodnictwem sędzi, korzystnym dla oskarżonego o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu swojej żony.

Morawiec nie zgadza się z tymi zarzutami. – Nie mam sobie nic do zarzucenia i uważam, że te ataki są elementem gry politycznej" – przekonywała.

W związku z postępowaniem służby zabezpieczyły rzeczy sędzi. Śledczy zapewnili, że rzeczy zostały wydane dobrowolnie i mogą stanowić dowody w postępowaniu.

Jak mówiła wówczas Morawiec, gdyby nie przekazała prokuratorowi i funkcjonariuszom CBA laptopa i pendrive'a, to ci zgodnie z postanowieniem prokuratury przeszukaliby jej mieszkanie. Jej zdaniem jest to ewidentne przekroczenie uprawnień.

„Sędzia nadal jest objęta immunitetem. Przeprowadzenie takich czynności może zatem bezpodstawnie ingerować w immunitet sędziowski” – ocenił także RPO.

źródło:

Zobacz więcej