RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Holandia wprowadza nowe obostrzenia

Bary i restauracje mają być zamykane do godziny 22 (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Holenderski rząd ogłosił szereg nowych ograniczeń, mających na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wśród restrykcji są wcześniejsze godziny zamknięcia barów i restauracji i ograniczenie możliwości przemieszczania się między miastami.

Grecja: Koronawirus na statku wycieczkowym

Dwunastu członków załogi statku wycieczkowego pływającego pod banderą maltańską, na którego pokładzie znajduje się ponad 1,5 tys. osób, uzyskało...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że nowe ograniczenia są nieuniknione ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się wirusa. – Oczywiście środki te będą miały negatywne konsekwencje gospodarcze – przyznał na konferencji prasowej. – Jednak pozwolenie na rozprzestrzenienie wirusa miałoby jeszcze większe konsekwencje, w tym zniszczenie gospodarki – ocenił.

Przedsiębiorcom zalecono, aby pracownicy pracowali w domu, z wyjątkiem przypadków, gdy ich obecność jest niezbędna. Bary i restauracje muszą być zamknięte najpóźniej o godz. 22.

Holendrzy mają unikać podróżowania między Amsterdamem, Rotterdamem i Hagą – miastami o najwyższym wskaźniku infekcji – jeżeli nie jest to konieczne. Sklepy detaliczne w tych miastach będą mogły odmówić obsługi klientom, którzy nie noszą masek.

Imprezy sportowe będą zamknięte dla publiczności, a zgromadzenia ograniczone do 40 osób. W spotkaniach towarzyskich w domach będą mogły brać udział maksymalnie trzy osoby. Nowe środki wejdą w życie we wtorek o godz. 18.

Rutte mówił w piątek, że rozważa wprowadzenie regionalnych środków w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się epidemii, ale do poniedziałku sytuacja pogorszyła się, przez co zdecydowano o wprowadzeniu ogólnokrajowych ograniczeń.

Nowe środki wprowadzono po tym, gdy dzienna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia przekroczyła dotychczasowy szczyt odnotowany w kwietniu. W niedzielę poinformowano o nowym rekordzie – 2995 nowych infekcjach. Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM) w poniedziałek odnotował niewiele niższą liczbę nowych zakażeń – 2914.

Hospitalizacje i zgony są poniżej poziomu z kwietnia, ale szef oddziałów intensywnej terapii w Holandii ostrzegł, że od tego weekendu mniej istotne zabiegi zostaną przesunięte, aby zrobić miejsce dla pacjentów z Covid-19.

źródło:

Zobacz więcej