RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Możemy ich zagazować”. Lider AfD wyrzucony za znieważenie uchodźców

Decyzję podjęto w poniedziałek ze skutkiem natychmiastowym (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) usunęła w poniedziałek ze swojego grona ze skutkiem natychmiastowym jednego ze swoich liderów Christiana Luetha, który na nagraniu z ukrytej kamery powiedział, że uchodźców „możemy zastrzelić” lub „zagazować”.

KE przedstawiła propozycje ws. migracji; ma być obowiązkowa solidarność

KE przedstawiła propozycje zmian w prawie dotyczącym migracji oraz systemu azylowego UE. Reformy mają odciążyć państwa południa Europy, które są...

zobacz więcej

44-letni Lueth to były rzecznik tej partii. W poniedziałek kanał telewizyjny ProSieben wyemitował jego wypowiedź, nagraną potajemnie w lutym tego roku w berlińskiej kawiarni podczas spotkania z youtuberką Lisą Licentią, znaną ze swoich prawicowych poglądów.

Zdaniem Luetha Niemcy powinny przyjmować jak najwięcej uchodźców, bo „im gorsza sytuacja jest pod tym względem w Niemczech, tym lepiej dla AfD”.

– Możemy ich wszystkich wtedy zastrzelić. To żaden problem. Albo ich zagazować czy cokolwiek chcecie. Wszystko mi jedno – mówił. Gazeta „Die Zeit” zwraca przy tym uwagę, że w tonie tej wypowiedzi nic nie wskazywało na to, że Lueth „może żartować”.

W programie wyemitowanym przez ProSieben wprawdzie nie padło nazwisk Luetha, ale kilka innych mediów rozpoznało jego głos, w związku z tym władze AfD bezzwłocznie postanowiły usunąć go ze swoich szeregów.

Lueth już w kwietniu br. został zawieszony jako członek partii po tym, gdy przyznał się do „aryjskiego” pochodzenia i określił siebie jako „faszystę”.

Alternatywa dla Niemiec to partia konserwatywna, eurosceptyczna i antyimigrancka, główne opozycyjne ugrupowanie w Bundestagu. Jego przedstawiciele zasiadają w niższej izbie parlamentu od 2017 roku.

źródło:

Zobacz więcej