RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rośnie liczba dewastacji świątyń

W Kalifornii wandale zdewastowali chaldejską katedrę św. Piotra (fot. Caroline Brehman/CQ-Roll Call, Inc via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W Kalifornii wandale zdewastowali chaldejską katedrę św. Piotra – sprofanowali krzyże, a na ścianach umieścili swastyki i polityczne hasła, m.in. „Black Lives Matter”. Do podobnych ataków dochodzi też w Europie. Jak pisze Katolicka Agencja Informacyjna, w zeszłym roku na Starym Kontynencie odnotowano co najmniej 3 tys. aktów wandalizmu wobec chrześcijańskich miejsc kultu.

Wyrył swoje inicjały na murach Koloseum. Grozi mu więzienie

Turysta z Irlandii został oskarżony o niszczenie rzymskiego Koloseum. Mężczyznę przyłapano na gorącym uczynku gdy usiłował wyryć swoje inicjały na...

zobacz więcej

„Przypomina nam to o prześladowaniach, jakich doświadczają nasi bracia w Iraku” – napisali w mediach społecznościowych członkowie wspólnoty chaldejskiej. Zapewnili jednocześnie o swojej modlitwie o nawrócenie sprawców.

Społeczność chaldejska w Stanach Zjednoczonych znacznie rozrosła się w ostatnich latach, ze względu na napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu. Wandale niszczą jednak nie tylko wschodnie świątynie. Niedawno na Florydzie w jednym z kościołów wandale podpalili ławki, a w Teksasie mężczyzna kijem baseballowym uszkodził krucyfiks i drzwi do seminarium duchownego. W zeszłym tygodniu w teksańskiej katedrze została zniszczona figura Najświętszego Serca Jezusowego. Biskupi Stanów Zjednoczonych wyrazili swoje zaniepokojenie powtarzającymi się incydentami. „Nasze społeczeństwo potrzebuje uzdrowienia” – napisał abp ThomasG. Wenski.

Zniszczony pomnik pierwszego premiera Kanady. Trudeau: Rozumiem niecierpliwość

Rozumiem niecierpliwość, nie zgadzam się z wandalizmem – tak premier Kanady Justin Trudeau skomentował zniszczenie podczas antyrasistowskiej...

zobacz więcej

Problem jest na tyle poważny, że odbija się na nastrojach społecznych w USA. Według niedawnego badania RealClear Opinion Research przeprowadzonego wśród katolików, znaczna większość respondentów jest zaniepokojona przemocą na tle religijnym. Badanych niepokoi wandalizm i antychrześcijańskie hasła wznoszone podczas protestów przeciwko rasizmowi.

Chrystianofobia narasta również w Europie. Dochodzi nawet do podpaleń świątyń. W zeszłym roku na Starym Kontynencie odnotowano co najmniej 3 tys. aktów wandalizmu wobec chrześcijańskich miejsc kultu. Eskalacja ataków miała miejsce we Francji, ale wzrost nastąpił również w Niemczech, Belgii i Irlandii.

„Według amerykańskiego instytutu Gatestone liczba aktów nietolerancji wzrosła we Francji i w Niemczech proporcjonalnie do zwiększonej fali migracji ze świata muzułmańskiego. Media jednak nie informują o tożsamości sprawców i kraju ich pochodzenia. Dane nie są też na tyle szczegółowe, żeby przypisać konkretne ataki grupom związanym z islamem czy dżihadystami” – pisze KAI.

źródło:
Zobacz więcej