RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister sprawiedliwości Węgier: Viera Jourova powinna zrezygnować

Viera Jourova powinna zrezygnować z funkcji wiceprzewodniczącej KE – oceniła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga (fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS, Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova powinna zrezygnować ze stanowiska – oceniła w poniedziałek minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga na Facebooku.

Jourova: Zgodnie z prawem UE i polską konstytucją każdy człowiek jest równy

Zgodnie z unijnym prawem i polską konstytucją każdy człowiek jest równy bez względu na rasę, religię lub orientację seksualną – powiedziała podczas...

zobacz więcej

„Żadna demokratyczna instytucja nie powinna tolerować lidera, który używa takich inwektyw jak ona w wywiadzie dla »Spiegla«” – napisała Varga.

Zaznaczyła, że określanie Węgier jako chorej demokracji poniża Węgrów, jest sprzeczne z europejskimi wartościami i przynosi wstyd Komisji Europejskiej.

Jourova oświadczyła w wywiadzie dla „Spiegla”: „Viktor Orban mówi, że buduje nieliberalną demokrację. Ja bym powiedziała, że buduje chorą demokrację”.

Dodała, że w węgierskich mediach niemal nie pojawia się krytyka rządu i większość Węgrów prawdopodobnie nie jest w stanie ocenić sytuacji w sposób niezależny. „Obawiam się, że mieszkańcy Węgier pewnego dnia stwierdzą, że poprzednie wybory były ostatnimi wolnymi wyborami” – powiedziała.

➡️ Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke a Spiegel német hetilapban megjelent szeptember 25-ei interjújában a...

Posted by Varga Judit on Monday, 28 September 2020

źródło:

Zobacz więcej