RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Walki w Górskim Karabachu. Armenia zwróciła się do ETPC

„Rząd Armenii zwraca się do Trybunału o nakazanie rządowi Azerbejdżanu (...) »zaprzestania militarnych ataków na ludność cywilną na całej linii kontaktu sił zbrojnych«” (fot. PAP/EPA/ARMENIAN FOREIN MINISTRY PRESS OFFICE HANDOUT)

Armenia zwróciła się w poniedziałek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), domagając się pilnie zastosowania środków tymczasowych wobec Azerbejdżanu – poinformowała służba prasowa Trybunału.

Trwają walki sił Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach

Trwają walki między siłami Armenii i Azerbejdżanu o separatystyczny region Górskiego Karabachu. Obie strony konfliktu poinformowały, że...

zobacz więcej

„Trybunał otrzymał dziś rano wniosek od Armenii o zastosowanie środków tymczasowych wobec Azerbejdżanu. Obecnie jest on rozpatrywany” – oświadczyło biuro prasowe ETPC.

„Rząd Armenii zwraca się do Trybunału o nakazanie rządowi Azerbejdżanu (...) »zaprzestania militarnych ataków na ludność cywilną na całej linii kontaktu sił zbrojnych«, »powstrzymanie masowych ataków«, »zaprzestania ataków na ludność cywilną, a także na cywilne obiekty i miasta«” – napisano w komunikacie prasowym Trybunału.

W niedzielę rozpoczęły się najcięższe od 2016 roku walki między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach, separatystyczną enklawę ormiańską w Azerbejdżanie.

W poniedziałek rano walki były kontynuowane. Obie strony konfliktu poinformowały, że rozmieszczają ciężką artylerię. Według najnowszych doniesień władz Górskiego Karabachu z poniedziałku kolejnych 28 jego żołnierzy zginęło w walkach z siłami azerbejdżańskimi, zwiększając tym samym dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych do 59. Po stronie Azerskiej zginęło sześciu cywilów.

Armenia i Azerbejdżan są członkami Rady Europy od 2001 roku.

źródło:

Zobacz więcej