RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Instytut zbada praworządność w krajach UE. Stworzą go Polska i Węgry

Instytut ma zapobiec stosowaniu podwójnych standardów m.in. wobec Polski i Węgier (fot. PAP/Leszek Szymański)

Polska i Węgry stworzą wspólny instytut oceny stanu praworządności w krajach UE. Poinformował o tym po rozmowie z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó. Jak wyjaśnił, chodzi o zapobieżenie stosowaniu wobec naszych krajów podwójnych standardów.

Niszczyła furgonetkę pro-life. Teraz żali się, że została poszkodowana

Maja Wojdyło, aktywistka społeczna z Gdańska próbowała zamazać sprayem napisy na furgonetce należącej do Fundacji Pro-Prawo do Życia. Kierowca...

zobacz więcej

Po spotkaniu w Budapeszcie z Rauem Szijjártó ocenił, że unijny raport o praworządności, który ma być wkrótce omawiany w Brukseli, będzie raczej stanowił wyraz politycznego stanowiska niż opracowanie o jakimkolwiek stopniu rzetelności.

– Celem instytutu jest to, by nie brano nas za głupców – wyjaśnił gospodarz spotkania dodając, że nasze kraje mają dość „traktowania nas przez niektórych zachodnioeuropejskich polityków jak worków treningowych.

Instytut ma zbadać stosowanie praworządności w całej Unii, by w ten sposób zapobiec stosowaniu podwójnych standardów wobec Polski i Węgier – dodał Szijjártó.

Na problemy krajów zachodnich z przestrzeganiem praw człowieka zwrócił uwagę eurodeputowany Joachim Brudziński. Polityk odniósł się do opublikowanego przez ambasador USA, ale podpisanego przez ambasadorów wielu krajów unijnych listu, w którym zasugerowano, że w Polsce są dyskryminowane osoby LGBT.

Europosła skrytykowała dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska. Według niej mowa o dyskryminacji chrześcijan przez środowiska LGBT „stawia nas w jednym rzędzie” z krajami niedemokratycznymi.

źródło:
Zobacz więcej