RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł KO z uznaniem o nowym szefie: Umie brać byka za rogi [WIDEO]

Poseł Koalicji Obywatelskiej pełen nadziei po wyborze Cezarego Tomczyka na szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. – To zmiana, której oczekiwali wszyscy widząc, że dotychczasowa formuła wyczerpała się. Na pewno to jest dobra zmiana. Cezary Tomczyk, znany z tego, że umie brać byka za rogi. Umie i potrafi organizować pracę większej grupy osób; na pewno będzie dobrym szefem klubu i posłowie Koalicji Obywatelskiej będą jeszcze bardziej widoczni – powiedział poseł Mirosław Suchoń portalowi tvp.info.

Wicemarszałek Senatu o Tomczyku: Mam nadzieję, że nie przyjdzie na Konwent z megafonem

Wydaje mi się, że zamienił stryjek siekierkę na kijek – w takich słowach wicemarszałek Senatu Marek Pęk skomentował wybór nowego szefa klubu...

zobacz więcej

Jakie nowe propozycje programowe zapowiedział Tomczyk? Czy będzie zmiana taktyki? – Myślę, że na pewno większą uwagę będzie zwracał na klub. Borys Budka, który jest przewodniczącym partii, ma zupełnie inne zadania związane z zarządzaniem partią. To jest potężny obszar odpowiedzialności, natomiast Cezary Tomczyk jako szef klubu będzie skupiony na klubie. Myślę, że w najbliższym czasie ten efekt synergii zostanie osiągnięty i on będzie widoczny – odpowiedział Suchoń.

– Posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej zgotowali nam dobry prezent, wybierając Cezarego Tomczyka na szefa klubu parlamentarnego. To scenariusz dalszego politycznego nieudacznictwa. Przecież pan Tomczyk był szefem kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego, który przegrał wybory. Postawa Tomczyka w kampanii była wyjątkowo nieelegancka, chociażby kiedy zagłuszał z tuby dziennikarza telewizji publicznej – skomentował zamianę Budki na Tomczyka poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Politycy PiS-u zwracają uwagę na to, że Tomczyk to bliski współpracownik przewodniczącego PO Borysa Budki. – Chyba to będzie wice-Budka. Nie wydaje mi się, aby Platforma Obywatelska nagle zmieniła ton swojej retoryki, strategię i taktykę walki z Prawem i Sprawiedliwością. Jaskółką nadziei był wybór Borysa Budki. Nastąpił na początku roku, mamy końcówkę września i nie widać jakiejś wielkiej zmiany. Kampania Rafała Trzaskowskiego, a wcześniej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej pokazała, że PO nie ma żadnego programu – ocenił poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Nowy przewodniczący klubu KO. Czy o tych wpadkach Tomczyk wolałby zapomnieć?

Poseł Cezary Tomczyk został wybrany w piątek na nowego szefa klubu Koalicji Obywatelskiej. Kim jest polityk, który zastąpił na tym stanowisku...

zobacz więcej

Nie brakuje głosów, że poza realizacją wytycznych szefa PO Tomczyk jako szef klubu będzie łącznikiem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. – Gdyby wyklarowało się to, czym miałby być ruch Rafała Trzaskowskiego, to pod przywództwem Cezarego Tomczyka te wszystkie idee ruchu Trzaskowskiego byłyby podnoszone na forum klubu parlamentarnego. Problem polega na tym, że ten ruch nadal nie wystartował i do końca nie wiemy, czym on ma być. Rafał Trzaskowski też dosyć enigmatycznie o tym mówi – argumentował senator PSL Jan Filip Libicki.

Czy wybór Cezarego Tomczyka i porażka Urszuli Augustyn, którą poparli pozostali kandydaci na szefa klubu KO, to także porażka Grzegorza Schetyny? – Na pewno ta przegrana jest dość widoczna, ponieważ różnica w głosach również była dość wyraźna. Jeżeli za panią posłanką Augustyn stał Grzegorz Schetyna, to policzył szable i tych szabli ma mniej niż chyba się spodziewał, więc dzisiaj Borys Budka, Cezary Tomczyk, Rafał Trzaskowski, Marcin Kierwiński to chyba taka grupa w Platformie, która zdecydowanie dominuje – tłumaczył poseł Lewicy Tomasz Trela.

Innego zdania jest poseł Zbigniew Girzyński z PiS. – Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to przegrana frakcji Grzegorza Schetyny, bo rzeczywiście to osoba spoza środowiska byłego szefa PO. Osoba ta jest osobą tak nijaką i tak miałką, że Grzegorz Schetyna za kilka miesięcy wyjdzie i powie: „Zobaczcie, co zrobiliście: beznadziejny przewodniczący, jeszcze gorszy szef klubu parlamentarnego. To może jednak ja i moi ludzie są alternatywą w tej sytuacji” – stwierdził Girzyński.

źródło:
Zobacz więcej