RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sędzia, który wydał wyrok ws. Kijowskiego, zachwalał KOD [WIDEO]

Mateusz Kijowski został skazany na rok więzienia w zawieszeniu (fot. PAP/Marcin Obara)

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata – taki wyrok usłyszał w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie Mateusz Kijowski. Uznano go winnym poświadczenia nieprawdy w fakturach za rzekome usługi informatyczne na kwotę 121 tys. zł. W zdumiewający sposób wyrok uzasadnił sędzia Albert Parzyszek. – KOD (Komitet Obrony Demokracji – przyp. red.) był oceniany jako coś pozytywnego.

Były lider KOD Mateusz Kijowski skazany na rok więzienia

Sąd Rejonowy w Pruszkowie skazał byłego lidera KOD Mateusza Kijowskiego na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Uznał go winnym...

zobacz więcej

– KOD w pewnym momencie był największym ruchem społecznym od czasu Solidarności. Spontanicznym, oddolnym i rozwijającym się. Bez względu na to, czy ktoś popierał hasła KOD, działalność społeczna KOD musi być oceniana jako coś pozytywnego – stwierdził Parzyszek.

Sędzia sądu rejonowego w Pruszkowie niejasności finansowe uznał za główny powód spadku znaczenia organizacji założonej przez Kijowskiego. – Nikt nie zaprzeczy, że zdarzenie z fakturami było punktem zwrotnym w historii organizacji, która rozwijała się prężnie i dynamicznie – dodał.

Wyrok roku więzienia w zawieszeniu to zdaniem sędziego „cena społeczna za wystawienie nieszczęsnych faktur”. – Pada teraz pytanie, czy KOD jeszcze istnieje. Kara pozbawienia wolności jest jak najbardziej adekwatna – wyjaśnił sędzia.

źródło:
Zobacz więcej