RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zwiększone ulgi i podwojony „estoński CIT”. Ofensywa programowa Morawieckiego

1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie tzw. estoński CIT. Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia rządowego pakietu dla przedsiębiorców. Zakłada on m.in. podwojenie limitu przychodów firm, które chcą skorzystać z nowej ulgi. Przedsiębiorców czekają także korzystne zmiany w rozliczaniu podatku PIT (ośmiokrotne podniesienie limitu ulgi) oraz dziewięcioprocentowego podatku CIT. Szef rządu zagwarantował także, że utrzymana zostanie także polityka społeczna. Przedstawił też szacowany deficyt budżetowy na 2021 r.

Estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych w planie prac rządu

Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u, objęcie CIT-em spółek komandytowych, ograniczenie ulgi abolicyjnej, czy ułatwienia dla podatników...

zobacz więcej

W poniedziałek na posiedzeniu rządu dyskutowano m.in. nad projektem ustawy budżetowej na 2021 r.

– Choć prognozy się zmieniają, nasz cel jest niezmienny: jak najlepiej płatne miejsca pracy dla Polaków i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców – powiedział po zakończeniu posiedzenia Mateusz Morawiecki. Premier na konferencji z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim wskazywał, że mijający rok obfitował w „zaskakujące zwroty akcji i niespodzianki związane z Covid-19”.

Przypomniał o zaprezentowanej we wrześniu 2019 roku „piątce dla przedsiębiorców”. Jak zaznaczył, pierwszy z postulatów został już zrealizowany – mowa o „małym ZUS”, potocznie zwanym „500 plus dla przedsiębiorców”.

Drugim elementem jest tzw. estoński CIT – adresowany do przedsiębiorstw, które zdecydowały się reinwestować zysk w rozwój firmy. Premier zapowiedział, że od 1 stycznia 2021 r. rząd zamierza rozszerzyć możliwość rozliczania się według estońskiego CIT z 50 mln zł do 100 mln zł obrotów. Zdaniem Morawieckiego, przyczyni się to do powstania „dziesiątek tysięcy miejsc pracy w zaawansowanych technologicznie sektorach”.

– Trzeci punkt, który wiązał się z „piątką dla przedsiębiorców”: zwiększamy możliwość dla tysięcy firm, które rozliczają się przez PIT, do zryczałtowanego rozliczenia podatków. Zwiększamy limit obrotów ośmiokrotnie – z 250 tys. euro do 2 mln euro – kontynuował premier.

Jak Polacy oceniają sytuację w swoich zakładach pracy? Najnowszy sondaż

We wrześniu niemal dwie trzecie (65,4 proc.) pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło sytuację w swoich zakładach pracy. Większość określiła ją...

zobacz więcej

Podniesiony zostanie także limit dla przedsiębiorstw rozliczających się przez 9-procentowy podatek CIT: z 1,2 do 2 mln euro.

– Nastąpi ubytek w budżecie państwa, ale wierzymy, że to przełoży się na szybszy wzrost gospodarczy i szybsze wyjście z kryzysu po koronawirusie; popchnie gospodarkę na lepsze tory, gdy inni będą przechodzić jeszcze przez turbulencje – zadeklarował Morawiecki.

Z wystąpienia premiera wynika, że nie są zagrożone programy społeczne. – Chcę zagwarantować, że cała nasza polityka społeczna, a więc wsparcie dla rodzin, wsparcie dla dzieci i młodzieży idących do szkół, wsparcie dla emerytów, również to, do którego zobowiązaliśmy się wcześniej, na rok 2021 zostaje utrzymane. Ono jest wbudowane w ten deficyt budżetowy i w strukturę budżetu – zapewnił szef rządu.

Z prezentacji przedstawionej przez premiera wynika, że na program 500+ zostanie przeznaczone 41,5 mld zł, na Dobry Start – 1,4 mld zł, a na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych – 9,6 mld zł.

Z wyliczeń podanych przez Mateusza Morawieckiego wynika też, że przyszłoroczny deficyt budżetowy osiągnie nie więcej niż 82,3 mld zł. Dochody szacowane są na 404, 4 mld zł, zaś wydatki na 486,7 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej