RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 r.

Rząd przyjął w poniedziałek projekt budżetu na 2021 r. (fot. Shutterstock/PaulSat)

Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 r.; zaplanowano dochody w wysokości 404,4 mld zł i 486,7 mld zł wydatków, co oznacza, że deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł – poinformowało źródło zbliżone do rządu.

Horała: Skład rządu w ciągu najbliższych dni

– Nowy skład rządu poznamy w ciągu najbliższych dni. Być może będzie to jeszcze w tym tygodniu – powiedział w programie „Kwadrans polityczny” na...

zobacz więcej

Jak zapowiadał wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński, projekt budżetu na przyszły rok jest kolejnym etapem planu powrotu na ścieżkę wzrostu po światowym lockdownie wywołanym pandemią COVID-19. Zapewniał też, że w budżecie na 2021 r. znajdą się pieniądze zarówno na działania proinwestycyjne, tak konieczne do dalszego pobudzenia gospodarki, jak i na kontynuację programów społecznych, które również łagodzą negatywne skutki pandemii.

Przyjmując budżet, rząd założył wzrost PKB w 2021 r. w ujęciu realnym o 4 proc. średnioroczną inflację w wysokości 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń o 2,8 proc. i wzrost konsumpcji prywatnej w ujęciu nominalnym o 6,3 proc.

Wstępny projekt ustawy budżetowej na 2021 r. rząd przyjął pod koniec sierpnia, po czym dokument przesłano do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. Stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Po ostatecznym przyjęciu przez rząd, projekt zostanie przekazany Sejmowi. Ma to nastąpić do końca września.

źródło:
Zobacz więcej