RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

71,3 proc. właścicieli z zaświadczeniem o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

Informację podał wiceprezydent miasta Robert Soszyński (fot. Forum/Michal Dyjuk)

Do września tego roku warszawiakom wydano 280 527 zaświadczeń z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność, co stanowi 71,3 proc. szacunkowej liczby zaświadczeń do wydania – wynika z odpowiedzi miasta na interpelację wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Dariusza Figury (PiS).

Użytkowanie na własność. Niektórzy mają czas do piątku, żeby skorzystać z bonifikaty

Osoby, które do 30 listopada 2019 roku otrzymały z urzędu zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego danej nieruchomości we...

zobacz więcej

Informację w sprawie liczby zaświadczeń wydawanych w związku z realizacją ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe podał wiceprezydent miasta Robert Soszyński w oparciu o dane Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa Urzędu m.st. Warszawy.

To odpowiedź na interpelację wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Dariusza Figury (PiS) w sprawie bieżącego stanu wydanych zaświadczeń z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność.

Wynika z niej, że według stanu na dzień 4 września 2020 r., w odniesieniu do nieruchomości m.st. Warszawy, wydano 280 527 zaświadczeń (co stanowi 71,3 proc. szacunkowej liczby zaświadczeń do wydania), a w odniesieniu do nieruchomości Skarbu Państwa – 55 048 zaświadczeń (co stanowi 68,8 proc. szacunkowej liczby zaświadczeń do wydania).

Jak informuje biuro, w takich dzielnicach Warszawy jak Wawer, Wilanów, Rembertów, Praga-Północ czy Wesoła wydano 100 proc. zaświadczeń.

1 stycznia 2019 r. z mocy prawa nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Warszawiacy otrzymali 98- i 99-proc. bonifikatę od opłaty jednorazowej, która dotyczy zarówno gruntów m.st. Warszawy, jak i Skarbu Państwa. Warszawa ma 448 tys. użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi.

źródło:

Zobacz więcej