RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk naśmiewa się z prezydenta USA Donalda Trumpa

Nie pierwszy raz Tusk pokazuje niechęć do Trumpa (fot. Twitter/Donald Tusk)

Donald Trump od dawna mówił, że obniży podatki. Nie zdawaliśmy sobie po prostu sprawy, że miał na myśli swoje podatki – w ten sposób szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Trump skomentował doniesienia zza oceanu na temat rozliczeń fiskalnych prezydenta USA.

Tusk zaatakował premiera. Teraz przeprasza

Donald Tusk po brutalnych wydarzeniach na Białorusi postanowił zaatakować szefa polskiego rządu. Polityk napisał, że polski rząd powinien domagać...

zobacz więcej

O sprawie, do której na Twitterze odniósł się Tusk poinformował w niedzielę dziennik „New York Times”. Według niego Trump nie płacił federalnych podatków od dochodu w ciągu 10 z ostatnich 15 lat, a w latach 2016-2017 zapłacił zaledwie po 750 dolarów.

Były polski premier jeszcze jako szef Rady Europejskiej nie krył sceptycyzmu wobec polityki prowadzonej przez Trumpa. W grudniu 2019 roku Tusk zamieścił na Twitterze zdjęcie, na których miał „wycelowane” w plecy prezydenta USA dwa palce. W tym obrazkowo-tekstowym komentarzu do szczytu NATO, szef EPL pisał o „sezonowych turbulencjach” w relacjach, pomimo których przyjaźń transatlantycka ma trwać.

Według „NYT” Trump pomniejszał wysokość swych dochodów, powołując się na straty, jakie miał ponieść ze swojej działalności biznesowej. Na niedzielnej konferencji prasowej w Białym Domu określił twierdzenia dziennika jako „totalny fake news” i oświadczył, że wywiązywał się ze swoich zobowiązań podatkowych. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Agencja Associated Press zauważa, że rewelacje „New York Timesa” pojawiły się w kluczowym momencie przed zapowiedzianą na wtorek pierwszą debatą Trumpa z jego demokratycznym rywalem do prezydentury Joe Bidenem oraz na kilka tygodni przed dniem wyborów.

Trump jako pierwszy prezydent USA zerwał ze standardową praktyką poprzednich lokatorów Białego Domu i konsekwentnie odmawia ujawnienia swoich zeznań podatkowych; twierdzi, że są one przedmiotem audytu.

źródło:
Zobacz więcej