RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

We Włocławku powstanie gigantyczny stopień wodny. „To konieczne”

Inwestycja ta przyniesie Polsce szereg różnych korzyści (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

W ciągu trzech lat należy się spodziewać wbicia pierwszej łopaty na budowie stopnia wodnego w Siarzewie – powiedział we Włocławku prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Realizację tej inwestycji uznał za konieczną w kontekście przyszłości tamy we Włocławku.

Ścieki znów leją się do Wisły. Znamy przyczynę

Do Wisły na wysokości oczyszczalni „Czajka” znów leją się ścieki. Tym razem nie wskutek bezpośredniej awarii, tylko przez obfite opady deszczu. –...

zobacz więcej

Daca uczestniczył w briefingu prasowym z okazji 50-lecia pracy Stopnia Wodnego Włocławek. Pytany o plany powstania kolejnego stopnia w Siarzewie k. Ciechocinka podkreślił, że Wody Polskie są nadal na etapie projektowania, przygotowywania wszelkich niezbędnych dokumentów.

– Jest to robione po to, żeby uzyskać odpowiednie pozwolenie wodno-prawne od ministra Marka Gróbarczyka oraz pozwolenie na budowę od wojewody kujawsko-pomorskiego. W tej chwili trwają pracę nad przygotowaniem projektu wykonawczego i operatu wodno-prawnego, żeby złożyć to do ministerstwa – podkreślił Daca.

Prezes Wód Polskich przypomniał, że w zakresie tej inwestycji wydana została już decyzja środowiskowa. – Cały czas jesteśmy w procesie przygotowywania tej inwestycji i nie mamy żadnych większych opóźnień – wskazał. Dopytywany, kiedy mogą ruszyć prace budowlane ocenił, że powinno to nastąpić w ciągu najbliższych trzech lat.

– Oczywiście determinowały będą nas sprawy, na które nie będziemy mieli wpływu, czyli uzyskanie odpowiedni zgód administracyjnych. Przygotowanie projektu zajmie jeszcze ok. dwóch lat i myślę, że w trzecim roku powinniśmy wbijać pierwszą łopatę – mówił.

Alarm pogodowy dla woj. mazowieckiego. IMGW ostrzega przed intensywnym deszczem i burzami

Alarm drugiego stopnia w woj. mazowieckim. IMGW ostrzega przed intensywnym deszczem i burzami

zobacz więcej

Daca podkreślił, że gigantyczny stopień wodny we Włocławku przynosi Polsce szereg różnych korzyści – tak w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, jak również możliwości samooczyszczania rzeki.

– Mamy tutaj elektrownię wodną, drogę wodną klasy międzynarodowej i zabezpieczony teren przed powodzią. Dodatkowo mamy rezerwuar słodkiej wody, co jest bardzo ważne, gdyż jak państwo wiecie, województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z najbardziej doświadczonych pod względem suszy i stepowienia – powiedział Daca.

– Mamy jednak też problem, ponieważ ten stopień wodny, który tutaj stoi od 50 lat, jest nadal samotny. To nasz gigantyczny sukces, że przez 50 lat udało nam się go utrzymać w bezpieczeństwie. On jest przez Wody Polskie sukcesywnie remontowany, ale od dłuższego czasu wiemy, że musimy wybudować kolejny stopień wodny – podpierający, gdyż ten jest zagrożony katastrofą budowlaną – wyjaśnił szef Wód Polskich.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka podkreśliła, że „jest już czas, aby powstały kolejne stopnie wodne, tak jak było to pierwotnie planowane”.

źródło:

Zobacz więcej