RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fundacja Arka ratuje z młodzieżą jeże. Ruszyła akcja „Kup deskę”

Fundacja Arka zajmuje się edukacją ekologiczną (fot. Shutterstock/Coatesy)

Ogólnopolską akcję „Kup deskę”, w której młodzież pomoże jeżom przetrwać zimę, zainaugurowała bielska fundacja ekologiczna Arka. W jej efekcie uczniowie m.in. wybudują kilkadziesiąt domków dla tych zwierząt – poinformował prezes Arki Wojciech Owczarz.

Wolontariusze uratowali pięć maleńkich jeżyków

W Dzierżoniowie znaleziono pięć malutkich jeżyków. Gdyby nie pomoc wolontariuszy z Ekostraży z Wrocławia, czekałaby by ich śmierć. Maluchy udało...

zobacz więcej

– Akcja jest ciekawym pomysłem na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. Podczas tej edycji skupiamy się na pomocy jeżom, które są wyjątkowo ciekawymi zwierzętami, a jednocześnie potrzebują naszej pomocy – powiedział Owczarz.

Fundacja podczas akcji zachęca miłośników zwierząt i ekologii do wpłat niewielkich kwot poprzez system dostępny na stronie www.kupdeske.pl. Z tych pieniędzy zakupione zostaną deski do budowy domków.

– W ramach akcji dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla jeży. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują, jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce w otaczającej przestrzeni – uważa Wojciech Owczarz.

Prezes Arki dodał, że jeszcze w listopadzie powstanie kilkadziesiąt domków dla jeży.

Wycięli krzaki, „przy okazji” zabili jeże. Sprawą zajęła się policja

11 zimujących w liściach jeży zostało zabitych przez ciężki sprzęt, który karczował teren na jednym z gorzowskich osiedli. Obrońcy praw zwierząt i...

zobacz więcej

Owczarz zaznaczył, że z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa.

– Jeże to pożyteczne zwierzęta: zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków i ślimaków. Giną jednak pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki – powiedział.

Po inauguracji w Bielsku–Białej ekolodzy odwiedzą m.in. Katowice. Partnerem akcji są Lasy Państwowe.

Fundacja Ekologiczna Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko.

źródło:

Zobacz więcej