RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie kolejny lockdown? Szef GIS powiedział, od czego to zależy

Będą kolejne restrykcje? (fot.PAP/Wojciech Olkuśnik)

Do 15 października będzie spory wzrost zakażeń w granicach 1-1,5 tys. przypadków dziennie. W kolejnych dniach będziemy mieli spadek. Liczba zachorowań będzie stosunkowo duża, ale nie niepokojąca – powiedział na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 28.09 – stan epidemii w stolicy

Blisko 200 zakażeń, najwięcej w Polsce, potwierdziła minionej doby na Mazowszu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W weekend liczba...

zobacz więcej

Pytany o nagły wzrost zakażeń w ostatnich dniach, szef GIS powiedział, że „sytuacja się nie zmieni”. Mimo to, jak stwierdził, jest spokojny, ponieważ Polacy zachowują się bardziej rozważnie, a pandemia jest zależna od ludzkiego zachowania.

W ocenie prof. Pinkasa „idziemy w kraju w dobrym kierunku”. – Polacy znów uwierzyli, że jest pandemia i zachowują się bardziej rozważnie – mówił. Przypomniał jednocześnie, że maska musi otaczać nos i usta.

Szef GIS powiedział, że odpowiedzialni za politykę zdrowotną w kraju robią wszystko, aby Polacy czuli się bezpieczni. – Moim zadaniem jest przerwanie łańcucha zakażeń poprzez racjonalne, spokojne zachowanie i podejmowanie trafnych decyzji – powiedział Pinkas.

Przyznał, że spodziewano się większej liczby zachorowań do 15 października. Wyjaśnił, że jest to związane z powrotem Polaków do normalnego funkcjonowania, w tym m.in ze zwykłą socjalizacją po okresie lockdownu oraz powrotem dzieci do szkoły.

– Wygląda to u nas tak jak na całym świecie – stwierdził szef GIS.

Zimny początek tygodnia. Nie więcej niż 18 st.

Początek tygodnia słoneczny, ale zimny; najchłodniej na Dolnym Śląsku – od 11 do 14 st., przelotny deszcz. Najcieplej w centrum kraju, a także na...

zobacz więcej

Na pytanie, jaką strategię walki z chorobą będzie rekomendował rządowi, Pinkas odpowiedział, że „analizując sytuację epidemiologiczną w kraju, można myśleć o tym, żeby wdrażać restrykcje adekwatne do sytuacji”.

– One muszą być sterytorializowane, dlatego że Polska się różni – mamy różne strefy i to musi być dopasowane do danej strefy – powiedział szef GIS.

Przyznał, że jeśli będzie notowany duży wzrost zakażeń w sąsiadujących koło siebie powiatów, czy województwach, wówczas może się tak zdarzyć, że obostrzeniami zostanie objęte większe terytorium.

– My analizujemy sytuację w każdym powiecie oddzielnie. Mamy kilka parametrów, które sygnalizują, że powinniśmy podjąć istotne działania – powiedział Pinkas.

– Jesteśmy przygotowani do dyskusji na temat wprowadzania innych restrykcji, ale do tego jest rządowy zespół zarządzania kryzysowego kierowany przez premiera – dodał. Na pytanie, czy będzie powtórny lockdown, szef GIS powiedział, że wszystko będzie zależało od obywateli i przestrzegania przez nich obostrzeń.

Pinkas powiedział, że do 15 października prognozowany jest spory wzrost zakażeń, w granicach 1-1,5 tys. przypadków dziennie.

– Wydaje się, że po 15 października będziemy mieli spadek; liczba zachorowań będzie stosunkowo duża, ale nie niepokojąca. To, co może nas niepokoić, to przyrost pacjentów na respiratorach i może być ich około stu – mówił.

Oświadczył, że w Polsce jest w tej chwalili wystarczająca liczba respiratorów. –Polski doktor nie ma w tej chwili dylematów, którego pacjenta podłączyć do respiratora – skomentował.

źródło:
Zobacz więcej