RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co jest w umowie koalicyjnej? Sobolewski o szczegółach, w tym miejscach na listach

W sobotę podpisana została nowa umowa koalicyjna, która reguluje zasady współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy na najbliższe kilkanaście lat. Reguluje kwestie nowego rządu, na pewno będzie to rząd, który będzie liczył mniej ministerstw niż teraz – powiedział w programie „#Jedziemy” szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Ugrupowaniu Hołowni leci poparcie. Najnowszy sondaż parlamentarny

Ugrupowanie Szymona Hołowni znacznie traci poparcie – wynika z sondażu Social Changes dla wPolityce.pl. Badanie pokazuje, że traci również Prawo i...

zobacz więcej

Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia – Jarosław Gowin i Solidarnej Polski ţ Zbigniew Ziobro podpisali w sobotę porozumienie koalicyjne. Podpisanie porozumienia odbyło się w siedzibie PiS przy ul Nowogrodzkiej w Warszawie. Obecny był również premier Mateusz Morawiecki. Szczegółów porozumienia na razie nie podano.

O umowę koalicyjną był pytany poseł PiS Krzysztof Sobolewski. Jak mówił, umowa obejmuje również formę nowego rządu, ale „jeśli chodzi o kwestie personalne, to decyzję będą komunikowane w najbliższych dniach, ale zostawiam to w gestii premiera Morawieckiego”.

– W ramach umowy koalicyjnej zagwarantowaliśmy wspólny start w wyborach samorządowych, do parlamentu, do Parlamentu Europejskiego, wszystkich trzech uczestników Zjednoczonej Prawicy – zapewnił.

Pytany o kolejne szczegóły porozumienia mówił, że „jest to dokument, który jest między nami koalicjantami jako dokument wewnętrzny”.

Na pytanie, czy do Sejmu trafią ustawy, wokół których koncentrował się spór w ZP – ustawa covidowa i o ochronie zwierząt – Sobolewski mówił, że „ustawa o ochronie zwierząt jest w Senacie”. – Znany nam wszystkim marszałek Tomasz – 30 dni – Grodzki wykorzysta limit czasowy i ustawa pewnie wróci do Sejmu w połowie października i tam się będziemy nią zajmować. Mam nadzieję, że zostanie przegłosowana i trafi do prezydenta – stwierdził.

Odnosząc się do ustawy covidowej powiedział, że mogą się ziścić różne scenariusze.

W toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy – według nieoficjalnych informacji – uzgodniono, że liczba ministerstw ma zostać zmniejszona z 20 do 14; część resortów ma być połączona. Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami.

Dodatkowo mniejsi koalicjanci PiS mają mieć zagwarantowane po jednym stanowisku ministerialnym w KPRM. Ponadto zarówno Solidarna Polska, jak i Porozumienie mają mieć po trzech wiceministrów.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował ponadto, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu jako wicepremier. Według nieoficjalnych informacji prezes PiS miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

źródło:
Zobacz więcej