RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska to największy producent jabłek w Europie. Dziś Światowy Dzień Jabłka

Dziś w Światowy Dzień Jabłka warto przypomnieć, że Polska jest największym producentem tych owoców w Europie. „Polskie sady stanowią około 30 proc. powierzchni sadów w całej Unii Europejskiej, choć cały nasz kraj to zaledwie 7 proc. obszaru UE. Faktycznie jesteśmy więc Największym Sadem Europy!” – mówiła na antenie TVP INFO Danuta Nierada z Fundacji State of Poland. Jak przygotowane jabłka smakują wam najbardziej? Czekamy na wasze zdjęcia. Podzielcie się swoimi zdjęciami. Przesyłajcie nam je na e-mail twoje@tvp.info albo za pośrednictwem Facebooka.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Optymistyczne prognozy

Środowe dane GUS świadczą o stabilizacji sytuacji na rynku pracy – ocenia Ministerstwo Rozwoju. Zastrzega, że następująca stopniowo poprawa...

zobacz więcej

– Mało, kto wie, że jesteśmy (Polska - red.) największym sadem Europy. Polskie Sady stanowią około 30 proc. powierzchni sadów w całej Unii Europejskiej, choć cały nasz kraj to zaledwie 7 proc. obszaru UE. Faktycznie jesteśmy więc największym sadem Europy”. Nasze jabłka są poszukiwane na świecie dzięki wyjątkowemu smakowi i naszemu klimatowi, który powoduje, że różnica temperatur między chłodną nocą a ciepłym dniem daje naszym jabłkom prawdziwy głęboki smak – wskazuje Danuta Nierada na antenie TVP INFO.

– Mówi się, że gdziekolwiek spróbujemy jakiegokolwiek napoju jabłkowego na świecie, to prawdopodobnie jest tam kropla z koncentratu polskich jabłek, ponieważ jest to bardzo poszukiwany surowiec na świecie – dodaje.

– I właśnie tym powinniśmy się pochwalić. Jabłko powinno być symbolem Polski, bo może dla nas jest to powszedni produkt, ale w wielu częściach świata jabłko jest wręcz produktem luksusowym i dlatego postanowiliśmy, że czas świętować we wrześniu. Chcielibyśmy świętować przez cały wrzesień dojrzałe jabłka – są one wtedy w dojrzałej formie – dodała.

Poczta Polska: Klienci mogą już wysyłać przesyłki do ponad 60 państw na świecie

Operator narodowy przywrócił możliwość wysyłania przesyłek do Argentyny, Czarnogóry, Kenii, Pakistanu i Tunezji. We wtorek wprowadził  możliwość...

zobacz więcej

– Inne kraje mają swoje symbole, dla nas znakomitym symbolem będzie jabłko – dodaje Nierada. Dzięki fundacji powstała kampania Jabłonki – pierwszej kampanii promującej Polskie Jabłka.

– Kampania zaczęła się w tym roku i jest naprawdę szeroka, zaczęliśmy od reklamy telewizyjnej, będziemy mieć bardzo dużą kampanię w internecie – podsumowuje Danuta Nierada.

O tym, jak wybrać najbardziej dojrzałe jabłka i na co zwrócić uwagę kupując te owoce na antenie TVP INFO mówił sadownik, Karol Kuczerowski.

– Wybarwienie, kolor, jędrność, najlepiej spróbować jednej sztuki i wtedy wiadomo. Musimy rozróżnić dojrzałość konsumpcyjną od dojrzałości zbiorczej, aby móc przechować jabłka odpowiednio długo – mówił sadownik.

źródło:
Zobacz więcej