RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 28.09 – stan epidemii w stolicy

Województwo mazowieckie kolejną dobę na czele statystyk koronawirusa w Polsce (fot. PAP/Jacek Szydłowski)

Blisko 200 zakażeń, najwięcej w Polsce, potwierdziła minionej doby na Mazowszu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W weekend liczba odnotowanych w regionie przypadków Covid-19 przekroczyła 12 tys.

„Na pewno zwiększy się liczba osób, które przegrają walkę z COVID-19”

Dysponujemy około 6300 łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W niedzielę mazowiecki sanepid potwierdził śmierć kolejnego pacjenta z koronawirusem. Łącznie od początku epidemii z powodu Covid-19 na Mazowszu zmarły 444 osoby.

W województwie w ciągu doby przybyło 39 kolejnych ozdrowieńców, a ich łączny wskaźnik to 7758 osób. To ponad 60 proc. odnotowanych zakażeń w regionie.

Prawie co czwarty przypadek w stolicy

57 ze 193 potwierdzonych w ostatnich godzinach infekcji wirusem SARS-CoV-2 przypada na Warszawę, gdzie liczba zakażeń wzrosła tym samym do 4 865. Na Mazowszu laboratoryjnie potwierdzono w sumie 12 278 przypadków zakażeń.

W skali kraju od początku epidemii pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych potwierdzono 87 330 (wzrost o 1350 w niedzielę) zakażeń koronawirusem; zmarły dotąd 2432 osoby.

Mapa zakażeń koronawirusem

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaznacza, że nie wszyscy pacjenci wymagają hospitalizacji i leczą się w izolacji. Według niedzielnych danych dla Mazowsza, w kwarantannie domowej przebywa 26 138 osób. W celu wykluczenia zakażenia hospitalizowanych jest 530 pacjentów, a 1477 objęto nadzorem epidemiologicznym.

Sanepid o rekordzie infekcji

Szef MZ o epidemii: Polska nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy

„Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale ryzyko eskalacji jest wysokie” – skomentował w niedzielę na Twitterze...

zobacz więcej

W ostatnich dniach dwukrotnie padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało o 1136 nowych infekcjach, w piątek – o 1587. Tego dnia także na Mazowszu wskaźnik nowych przypadków przekroczył dotychczasowe wskazania – 295.

Mazowiecki sanepid odnosząc się do tych danych wskazuje, że w województwie nie ma dużych ognisk epidemicznych, tylko coraz więcej rozproszonych, małych ognisk rodzinnych lub wręcz pojedynczych przypadków zakażeń.

– Są ogniska od dwóch do pięciu osób w rodzinach, zakładach pracy, szkołach, podmiotach leczniczych, po imprezach urodzinowych czy spotkaniach pracowników, np. odchodzących na emeryturę – powiedziała rzeczniczka mazowieckiego sanepidu Joanna Narożniak, komentując wysoki piątkowy bilans zakażeń na Mazowszu.

źródło:
Zobacz więcej