RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gang z Targówka sprzedał setki kilogramów narkotyków i markowych rowerów

Wywodzący się z warszawskiego Targówka gang próbował przebojem wejść na szczyty kryminalnego podziemia stolicy. W ciągu trzech lat grupa wprowadziła do obrotu setki kilogramów narkotyków, m.in. marihuany, kokainy, amfetaminy oraz MDMA oraz sprzedała kilkanaście sztuk broni palnej własnej produkcji. Przestępcy zarabiali też kradnąc w Holandii, Niemczech i Norwegii markowe rowery. Podczas uderzenia w grupę przez CBŚP odkryto ponad 250 takich jednośladów.

Banda „Trapeza” zaopatrywała stolicę w narkotyki

Setki kilogramów marihuany i amfetaminy miała przemycić z Holandii do Polski grupa Krzysztofa B. ps. „Trapez”, którą rozbili funkcjonariusze CBŚP....

zobacz więcej

W ostatnich latach stołeczny półświatek zostało mocno przetrzebiony za sprawą działań policji, prokuratury oraz „sześćdziesiątek”, które wybrały współpracę z organami ścigania zamiast odsiadki. Zdziesiątkowane zostały tak prężne organizacje przestępcze jak „Mokotów”, „Ożarów” czy grupa „Szkatuły”.

De facto nic nie znaczą osławione bandy z lat 90., takie jak „Pruszków” czy „Wołomin”. W półświatku stolicy oraz okolic liczą się niezależne grupy, które powstały na gruzach starych gangów bądź zostały uwolnione od swych seniorów. To przede wszystkim gangi zajmujące się przestępczością narkotykową, która wciąż przynosi ogromne zyski przy stale rosnącym popycie na substancje odurzające.

Na początku 2020 r., nim jeszcze pandemia pokrzyżowała szyki zarówno przestępcom, jak i stróżom prawa, policjanci CBŚP wpadli na trop gangu wywodzącego z warszawskiego Targówka. Od lat lokalne opryszki wchodziły w skład grup przestępczych, często tworząc własne struktury, zależne jednak od największych gangów stolicy. Tym razem na Targówku pojawił się samodzielny gang, rozrastający się z każdym miesiącem.

Miał on na dużą skalę zajmować się obrotem narkotykami, zaopatrując w nie stołecznych hurtowników oraz większych dilerów. Grupa z Targówka sprzedawała także broń własnej produkcji, Z każdym miesiącem gang powoli poszerzał swoje strefy wpływów i miał liczniejszych klientów.

Policja musi szukać czterech z pięciu gangsterów, którym sędzia Igor Tuleya uchylił areszty

Czterech z pięciu członków gangu narkotykowego, którym Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem Igora Tulei uchylił areszt, nie wróciło za kraty...

zobacz więcej

Oferowali narkotyki, broń oraz … rowery

Najpierw śledczy z CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Warszawie zlikwidowali w stolicy magazyn z narkotykami. Odkryli także przestępczą rusznikarnię, w której z elementów broni palnej wytwarzano tzw. samoróbki oraz amunicję do nich. W lipcu wpadł kolejny magazyn.

W końcu, przed tygodniem blisko setka funkcjonariuszy CBŚP m.in. z Warszawy, Kielc i Lublina, urządziła obławę na gang z Targówka. Zatrzymano 15 osób, a podczas przeszukań ich mieszkań, dziupli i samochodów przejęto kilka kilogramów marihuany, amfetaminy oraz kokainy. U gangsterów zabezpieczono ponadto 233 tys. zł w gotówce.

Policjanci odkryli także na terenie województw mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, cztery dziuple, w których znajdowało się blisko 250 markowych rowerów ukradzionych w Niemczech, Holandii i Norwegii. Jednoślady, warte od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, sprzedawane były przez przestępców w internecie.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty m.in. „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz posiadania broni palnej bez zezwolenia”. 11 podejrzanych trafiło do aresztów, a czterech zwolniono do domów za poręczeniem majątkowym.

Według śledczych gang zaczął działać 2017 roku i do 2020 r., wprowadził do obrotu kilkaset kilogramów marihuany, kokainy, amfetaminy oraz MDMA. Członków grupy podejrzewa się także o sprzedaż kilkunastu sztuk samodziałowej broni palnej i kilkuset sztuk amunicji. Do chwili obecnej w śledztwie zatrzymano 19 osób, z czego 15 zostało aresztowanych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło:
Zobacz więcej