RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konflikt o Górski Karabach. Są informacje o rannych i ofiarach śmiertelnych

Nasila się konflikt o Górski Karabach (fot. PAP/EPA/ARMENIA DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT)

W walkach z siłami Azerbejdżanu w Górskim Karabachu zginęło w niedzielę 16 Ormian, a ponad 100 zostało rannych – poinformował Artur Sarkisjan, zastępca dowódcy armii tego separatystycznego regionu. Siły Armenii twierdzą, że zestrzeliły dwa azerskie śmigłowce i zniszczyły dwa czołgi, czemu strona przeciwna zaprzeczyła.

Nowa wojna o Górski Karabach rozpoczęta

Dzisiejszy atak Azerbejdżanu na Górski Karabach może okazać się najpoważniejszą od 1994 r. eskalacją tego trwającego już trzy dekady konfliktu....

zobacz więcej

Nie jest jasne, czy chodzi o straty poniesione zarówno wśród żołnierzy, jak i cywilów. Część środków masowego przekazu podaje, że byli to armeńscy żołnierze. Premier Armenii Nikol Paszinian powiedział z kolei, że „są ofiary śmiertelne i ranni, także wśród cywilów”.

Wcześniej armeński rzecznik praw człowieka Arman Tatojan podał, że w ostrzale zginęła kobieta i dziecko.

Z kolei prokuratura generalna Azerbejdżanu poinformowała, że wskutek ostrzału Armenii zginęło pięć osób z tej samej rodziny. Wcześniej instytucja ta podała, że rannych zostało 19 cywilów, których przewieziono do szpitala.

W telewizyjnym wystąpieniu prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że „w wyniku bombardowania Armenii są straty wśród azerskich wojsk, jak i ludności cywilnej”, lecz nie podał żadnych szczegółów. Dodał, że „wiele jednostek wyposażenia wojskowego wroga zostało zniszczonych”.

źródło:
Zobacz więcej