RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasadorzy w Polsce napisali list otwarty ws. LGBT. Wśród sygnatariuszy Georgette Mosbacher

Georgette Mosbacher (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać – piszą w liście otwartym ambasadorzy kilkudziesięciu państw w Polsce oraz przedstawiciele różnych organizacji międzynarodowych. Wśród sygnatariuszy znalazła się ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher.

O powstaniu listu poinformowała za pośrednictwem Twittera ambasador Georgette Mosbacher. „Prawa człowieka to nie ideologia – są one uniwersalne” – napisała. Wszystkich sygnatariuszy jest 50, a sporządzenie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce.

„Pomimo odwołania tegorocznej Warszawskiej Parady Równości, która ze względu na uwarunkowania epidemiologiczne nie mogła odbyć się w przewidzianym terminie, chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami”– czytamy na początku listu.

Sygnatariusze wyrazili także uznanie dla działań podejmowanych na rzecz społeczności LGBT w innych polskich miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gnieźnie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Oprócz ambasador USA, list podpisali także m.in. ambasadorzy Albanii, Argentyny, Japonii, Australii, Chorwacji, Czech, Francji, Niemiec, Finlandii, Hiszpanii, Indii, Izraela, Kanady, Szwajcarii i Włoch. Wśród sygnatariuszy znaleźli się również m.in. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Sekretarz Generalny Wspólnoty Demokracji oraz Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej